Изберете страница

Има надеж

Дали знаете кој е Исус? 

Па, само прочитајте…

AfrikaansShqipአማርኛالعربيةՀայերենAzərbaycan diliEuskaraБеларуская моваবাংলাBosanskiБългарскиCatalàCebuanoChichewa简体中文繁體中文CorsuHrvatskiČeština‎DanskNederlandsEnglishEsperantoEestiFilipinoSuomiFrançaisFryskGalegoქართულიDeutschΕλληνικάગુજરાતીKreyol ayisyenHarshen HausaŌlelo Hawaiʻiעִבְרִיתहिन्दीHmongMagyarÍslenskaIgboBahasa IndonesiaGaeligeItaliano日本語Basa Jawaಕನ್ನಡҚазақ тіліភាសាខ្មែរ한국어كوردی‎КыргызчаພາສາລາວLatinLatviešu valodaLietuvių kalbaLëtzebuergeschМакедонски јазикMalagasyBahasa MelayuമലയാളംMalteseTe Reo MāoriमराठीМонголဗမာစာनेपालीNorsk bokmålپښتوفارسیPolskiPortuguêsਪੰਜਾਬੀRomânăРусскийSamoanGàidhligСрпски језикSesothoShonaسنڌيසිංහලSlovenčinaSlovenščinaAfsoomaaliEspañolBasa SundaKiswahiliSvenskaТоҷикӣதமிழ்తెలుగుไทยTürkçeУкраїнськаاردوO‘zbekchaTiếng ViệtCymraegisiXhosaיידישYorùbáZulu

Фотографии за души е веб-страница дизајнирана да ги охрабри верниците и да ги достигне изгубените души за Господ, особено оние кои сметаат дека паднале далеку од Божјата благодат за да бидат спасени.

 Го гледаме секој посетител како потенцијална душа што можеме да ја достигнеме, и Господ направи изобилно над сето она што сме го замислиле, за да ги спасиме оние што му биле претставени на Евангелието преку Слики за души.

Ние би ги ценеле вашите молитви барајќи од Божјиот благослов за оваа служба и да ги подготвиме срцата на оние што ја посетиле нашата страница, така што нивните животи ќе се променат, за да ги приближиме до Него.

Ве покануваме да останете колку што сакате, и да ја разгледате нашата збирка природни фотографии и инспиративни списи.

Слободно преземете или отпечатете која било фотографија во нашата галерија, за ваша лична употреба, црковни билтени, картички, итн ... или додајте ја нашата врска на вашата страница.

Ви благодариме за вашата поддршка во партнерството со нас за ширењето на Евангелието.

***

Божјиот едноставен план за спасение на различни јазици

Како да станам христијанин - да го прими Исус како мој Спасител

Ресурси за вашиот духовен раст и учење

discipleship

Дали некогаш сте почувствувале малку изгубено и посакавте водич за брз почеток на вашата врска со Бог? Ова е тоа!

Писмо од небото

Ангелите дојдоа и ме воведоа во Божјото присуство, драга мама. Ме однесоа како што направив кога заспав. Се разбудив во рацете на Исус, Оној што го даде Својот живот за мене!

Така е убава, мама; толку убава како што секогаш си велеше! Чиста река на водата од животот, чиста како кристал, излегувајќи од Божјиот престол.

Толку сум задоволен од Неговата љубов, јас, драга мама! Замислете мојата радост да го видам Исус лице в лице! Неговата насмевка - толку топло ... Неговото лице - толку светло ... "Добредојдовте дома кај моето дете!" Тој нежно рече.

Ох, немој да бидеш тажен за мене, мама. Можам да трчам и да скокам танц и да пеам! Се чувствувам толку светло на нозе како да сонувам, мама! Понекогаш се смеам додека танцувам во присуство на ангелите. Проклетството на смртта го изгуби своето осилото.

Ох, не плачи за мене така, мама. Вашите заби ќе паднеат како летен дожд. Смртта е тажна со нејзиното одвојување. Плачете некое време, но не како оние кои плачеле залудно.

Иако Бог ми се јави дома толку рано, со толку многу соништа, толку многу песни што не сум слушнал, јас ќе бидам во твоето срце, во вашите негувани спомени. Моментите што ги имавме ќе те носат.

О, се сеќавам, мама, кога спиев на спиење во креветот? Ќе ми кажете приказни за Исус и љубовта што ја имаше за нас.

Гледав во твоето лице и реков, како што ми читаше со свеќата на свеќи. "Дали ангелите ќе дојдат да ме носат и дома, мама?" Ти се насмевнуваше насмеано, ја измачуваше косата. "Да, мојот мал ангел, но мора да почекаш. Верувајте му како Твојот Спасител, и во Неговата крв, која беше пролеана за вас. "

На свитканите колена се молев за мене, солза се распрсна по твојот образ. "Дали беше тоа солза мама?", Те прашував ти тивко. Погледнавте од мене. Тенкиот воздивнуваше избегнуваше твоите усни ... ги собираше вашите мисли заедно ... "Да, мојот мал ангел, солзи во моето срце ги моите молитви", мирно рече, ми се бакнува со добра ноќ.

Се сеќавам на тие ноќи, мама ~ твоите богати приказни. Приспивањата на Мама што ги напикав во моето срце. Во темнината, треперењето на татковата врата одекнуваше со пијанството во ноќта. Преку тенки ѕидови можев да те чујам да плачеш. Ангел плаче, мајка ми. "Грижете се за мама ..." тивко го прашав Бога, молејќи ги моите солзи.

Таа ноќ кога се молев за мене се симнав на колена. Месечевата светлина танцуваше на дрвените подови кога го замолив Бог да ме спаси. Иако во почетокот не знаев што да кажам, се сеќавам што рековте. Молете се од своето срце, драги деца, ти кажавте нежно да се свртувате кон вратата за да заминете.

"Драг Исус, јас сум грешник. Жал ми е за моите гревови. Жал ми е што тие беа толку загрижени за тебе, кога тие те прикован на дрво. Дојдете во моето срце, Господи Исусе, и ако дојдат ангелите, однесете ме на небото со Тебе. И Исус, слушам мамо плаче. Ја гледам додека спие. Простете го тато затоа што е толку силен, како што ми простивте. Во името на Исус. Амин ".

Исус влезе во мојот живот таа ноќ, драги мама! Во темнината можев да те почувствувам насмевка. Ѕвонеа за мене на небото! Моето име е напишано во Книгата на животот.

Затоа, не плачи за мене, драги мама. Јас сум тука на небото поради тебе. Сега Исус ти треба, зашто има мои браќа. Има повеќе работа на земјата за да правиш.

Еден ден кога вашата работа е завршена, ангелите ќе дојдат да ве носат. Безбедно во рацете на Исус, оној што сакаше и умре за вас.

Драги души,

Дали имате сигурност дека кога ќе умрете ќе бидете во присуство на Господ на небото? Смрт за верник е само врата која се отвора во вечен живот.

Оние што ќе заспијат во Исус, ќе бидат обединети со своите блиски на небото. Оние што сте ги положиле во гробот во солзи, повторно ќе ги сретнете со радост! О, да ја видам нивната насмевка и да го почувствувам нивниот допир ... никогаш повеќе да не се разделувам!

Сепак, ако не верувате во Господ, одите во пеколот. Не постои пријатен начин да се каже тоа.

Светото Писмо вели: "Зашто сите згрешија и не ја слават Божјата слава". Римјани 3: 23

"Ако со устата ти исповедаш Господ Исус и ќе веруваш во твоето срце дека Бог го воскресна од мртвите, ќе се спасиш". Римјани 10: 9

Не заспивај без Исус додека не се уверите во место на небото.

Вечерва, ако сакате да добиете дар на вечен живот, прво мора да верувате во Господ. Треба да барате да ви бидат простени гревовите и да се надевате на Господа. Да бидеш верник во Господ, побарај вечен живот. Има само еден начин до небото, а тоа е преку Господ Исус. Тоа е Божји прекрасен план за спасение.

Можете да започнете личен однос со Него преку молитва од твоето срце како молитва како што е следново.

"О Боже, јас сум грешник. Целиот мој живот сум бил грешник. Прости ми, Господи. Го примам Исус како мој Спасител. Му верувам како мој Господ. Ви благодарам што ме спасивте. Во името на Исус, Амин. "

Ако никогаш не сте го примиле Господ Исус како личен Спасител, но сте го примиле денес откако ја прочитавте оваа покана, ве молиме известете ни. Ние би сакале да слушнеме од вас.

Писмо од пеколот

„И во пеколот ги крена очите, страдајќи се од страдање, и ги виде Авраам од далеку и Лазар во пазувите. И тој извика и рече: „Отец Авраам, помилуј ме и испрати го Лазар да го натопи врвот на прстот во вода и да го олади мојот јазик; зашто сум мачен во овој пламен. ~ Лука 16: 23-24

Тогаш тој рече: „Те молам, татко, да го испратиш во куќата на татко ми: зашто имам пет браќа; за да им сведочи, за да не дојдат и тие на ова место на маки “. ~ Лука 16: 27-28

Вечерва, додека го читаат ова писмо, нечија мајка, татко, сестра, брат или најблизок пријател ќе се лизнат во вечноста само за да ја исполнат својата одлука во пеколот.

Замислете да добиете вакво писмо од една од вашите најблиски. Напишано од еден млад човек на неговата богобојазлива мајка. Умре и отиде во пеколот ... Нека не се зборува за тебе!

Писмо од пеколот

Драга мамо,

Ви пишувам од најстрашното место што сум го видел, и уште ужасно отколку што некогаш можевте да замислам. Тука е ЦРНО, па МУДЕТЕ дека дури и не можам да ги видам сите души кои постојано се препуштам. Јас само знам дека се луѓе како мене од крвта што виткаат SCREAMS. Мојот глас исчезна од моето врескање додека пишувам во болка и страдање. Не можам повеќе да плачам за помош, и воопшто не е корисно, нема никој што воопшто нема сочувство за моето страдање.

БОЛКАТА и страдањата на ова место се апсолутно неподносливи. Толку ми ја троши секоја мисла, не можев да знам дали има некоја друга сензација што ќе ме снајде. Болката е толку силна, никогаш не престанува дење и ноќе. Свртувањето на деновите не се појавува поради темнината. Она што може да биде ништо повеќе од минути, па дури и секунди, изгледа како многу бесконечни години. Мислата дека ова страдање продолжува без крај е повеќе отколку што можам да поднесам. Мојот ум се врти се повеќе и повеќе со секој изминат момент. Се чувствувам како лудак, не можам ни да размислам јасно под овој товар на конфузија. Се плашам дека го губам разумот.

Стравот е исто толку лош колку и болката, можеби дури и полошо. Не гледам како мојата ситуација би можела да биде полоша од ова, но постојано се плашам дека тоа МОЖЕ да биде во секој момент.

Мојата уста е излитена, и само ќе стане повеќе. Тоа е толку суво што мојот јазик се расчленува на покривот на мојата уста. Се сеќавам дека стариот проповедник велејќи дека тоа е она што Исус Христос го издржа додека засвири на стариот суров крст. Нема олеснување, не толку колку што е една капка вода за да го излажам мојот отечен јазик.

Да додадам уште поголема мизерија на ова место на маки, знам дека заслужувам да бидам тука. Ме казнуваат праведно за своите дела. Казната, болката, страдањето не се полоши од тоа што праведно заслужувам, но признавањето дека сега никогаш нема да ја олесни маката што вечно гори во мојата бедна душа. Се мразам себеси што ги извршив гревовите за да заработам толку ужасна судбина, го мразам ѓаволот што ме измами за да завршам на ова место. И колку што знам дека е неискажана злоба да се мисли на такво нешто, јас го мразам самиот Бог што го испрати својот единороден Син да ми го поштеди ова мачење. Никогаш не можам да го обвинам Христос кој страдаше и крвареше и умре за мене, но во секој случај го мразам. Не можам ни да ги контролирам моите чувства за кои знам дека сум лош, беден и подло. Сега сум повеќе злобен и подло отколку што некогаш сум бил во моето овоземно постоење. О, само да слушав.

Секое земно мачење би било многу подобро од ова. За да умре бавна агонизирачка смрт од рак; Да умре во изгорена зграда како жртви на терористичките напади на 9-11. Дури и да биде прикован на крст откако ќе биде претепан бесмислено како Синот Божји; Но, за да ги изберам овие над мојата сегашна состојба немам моќ. Немам избор.

Сега разбирам дека ова мачење и страдање е она што Исус го роди за мене. Верувам дека тој страдаше, крваше и умрел да плати за моите гревови, но неговото страдање не беше вечно. По три дена тој стана во победа над гробот. О, јас верувам, но, за жал, е премногу доцна. Како што пишува старата покана, се сеќавам дека толку многу пати се сеќавам, јас сум "Еден ден премногу доцна".

Ние сме СИТЕ верници на ова ужасно место, но нашата вера изнесува НИШТО. Предоцна е. Вратата е затворена. Дрвото падна, и тука ќе лежеше. Во пекол. Засекогаш изгубени. Нема надеж, нема утеха, нема мир, нема радост.

Никогаш нема да има крај на моето страдање. Се сеќавам на тој стар проповедник како што читаше: „И чадот од нивните маки се искачува засекогаш и во вечни векови: И тие немаат одмор ниту ден ниту ноќ“

И тоа е можеби најлошото за ова ужасно место. СЕ СЕЌАВАМ. Се сеќавам на црковните служби. Се сеќавам на поканите. Отсекогаш мислев дека се толку старомодни, толку глупави, толку бескорисни. Се чинеше дека сум премногу "тежок" за такви работи. Гледам сето тоа сега различно, мамо, но мојата промена на срцето не е важно во овој момент.

Живеев како будала, се преправав како будала, умрев како будала, и сега морам да страдам од маки и болка од будала.

О, мамо, како ми недостига толку многу удобност на домот. Никогаш повеќе нема да ја знам твојата нежна галама преку мојата треска. Нема повеќе топло појадок или дома-готвени јадења. Никогаш повеќе нема да ја почувствувам топлината на огништето во морозната зимска ноќ. Сега огнот го зафаќа не само ова пропаѓачко тело разбудено со болка што не се споредува, туку огнот на гневот на Семоќниот Бог го троши моето внатрешно битие со болка која не може да биде опишана правилно во било кој смртен јазик.

Сакам да прошетам низ бујна зелена ливада во пролетта и да ги видам прекрасните цвеќиња, запирајќи го во мирисот на нивниот слатка парфем. Наместо тоа, јас сум поднесе оставка на запалениот мирис на сулфур, сулфур и топлина толку интензивна што сите други сетила едноставно ме нарушуваат.

О, мамо, како тинејџер, секогаш мразев да го слушам пукањето и младоста на мали бебиња во црква, па дури и во нашата куќа. Мислев дека се такви непријатности за мене, како иритација. Како копнее само за краток момент да видам едно од тие невини мали лица. Но, нема бебиња во пеколот, мамо.

Нема Библии во пеколот, најмили мајка. Единствените стихови во внатрешноста на изгорените ѕидови на проклетите се оние што ѕвонат во моите уши час по час, момент по мизерен момент. Сепак, тие воопшто не нудат утеха и само служат да ме потсетат на она што сум бил будала.

Ако не е за бесцелноста на мама, инаку би можеле да се радувате да знаете дека постои некоја крајно молитвена средба овде во пеколот. Не е важно, нема Свети Дух да се застапува во наше име. Молитвите се толку празни, толку мртви. Тие не содржат ништо повеќе од плачење за милосрдие, за што сите знаеме никогаш нема да биде одговорено.

Ве молам, предупреди моите браќа, мамо. Бев најстар, и мислев дека морам да бидам "кул". Кажи им дека никој во пеколот не е кул. Ве молам, предупредувајте ги сите мои пријатели, дури и моите непријатели, за да не дојде и до ова место на мачење.

Како што е ужасно, како ова место е, мамо, гледам дека тоа не е моја крајна дестинација. Како што сатаната се насетува на сите нас овде, и како што народот постојано ни се придружува на овој празник на мизерија, постојано ни се потсетува дека еден ден во иднина, сите ќе бидеме повикани поединечно да се појавуваат пред Судскиот престол на Семоќниот Бог.

Бог ќе ни ја покаже нашата вечна судбина напишана во книгите до сите наши зли дела. Ние немаме одбрана, нема изговор и ништо да кажеме, освен да ја признаеме правдата на нашето проклетство пред врховниот судија на целата земја. Непосредно пред да бидеме фрлени во нашата последна дестинација на мачење, Огненото Езеро, ќе мораме да го погледнеме лицето на оној што доброволно ги претрпе маките на пеколот што би можеле да ни бидат испорачани од нив. Како што стоиме во неговото свето присуство за да го слушнеме објавувањето на нашето проклетство, ќе бидете таму Мамо за да го видиш сето тоа.

Ве молам, простете ми, дека мојата глава е срамна со срам, како што знам дека нема да можам да поднесам да го гледам твоето лице. Веќе ќе бидете усогласени во сликата на Спасителот, и знам дека ќе биде повеќе отколку што можам да стојам.

Би сакал да го напуштам ова место и да ви се придружам и многу други што ги познавам за моите неколку кратки години на земјата. Но, знам дека никогаш нема да биде можно. Бидејќи знам дека никогаш не можам да ги избегнам маките на проклетите, велам со солзи, со тага и длабок очај што никогаш не може целосно да се опише, јас никогаш не сакам да видам некој од вас повторно. Немојте да ми се придружите овде.

Во вечен тага, Твојот син / ќерка, осуден и изгубен засекогаш

Драги души,

Дали имате сигурност дека кога ќе умрете ќе бидете во присуство на Господ на небото? Смрт за верник е само врата која се отвора во вечен живот.

Оние што ќе заспијат во Исус, ќе бидат обединети со своите блиски на небото. Оние што сте ги положиле во гробот во солзи, повторно ќе ги сретнете со радост! О, да ја видам нивната насмевка и да го почувствувам нивниот допир ... никогаш повеќе да не се разделувам!

Сепак, ако не верувате во Господ, одите во пеколот. Не постои пријатен начин да се каже тоа.

Светото Писмо вели: "Зашто сите згрешија и не ја слават Божјата слава". Римјани 3: 23

"Ако со устата ти исповедаш Господ Исус и ќе веруваш во твоето срце дека Бог го воскресна од мртвите, ќе се спасиш". Римјани 10: 9

Не заспивај без Исус додека не се уверите во место на небото.

Вечерва, ако сакате да добиете дар на вечен живот, прво мора да верувате во Господ. Треба да барате да ви бидат простени гревовите и да се надевате на Господа. Да бидеш верник во Господ, побарај вечен живот. Има само еден начин до небото, а тоа е преку Господ Исус. Тоа е Божји прекрасен план за спасение.

Можете да започнете личен однос со Него преку молитва од твоето срце како молитва како што е следново.

"О Боже, јас сум грешник. Целиот мој живот сум бил грешник. Прости ми, Господи. Го примам Исус како мој Спасител. Му верувам како мој Господ. Ви благодарам што ме спасивте. Во името на Исус, Амин. "

Ако никогаш не сте го примиле Господ Исус како личен Спасител, но сте го примиле денес откако ја прочитавте оваа покана, ве молиме известете ни. Ние би сакале да слушнеме од вас.

Љубовно писмо од Исус

Го прашав Исус: "Колку ме сакаш?" Тој рече: "Ова многу" и ги испружи рацете и умре. Умре за мене, паднатиот грешник! Тој починал и за вас.

***

Ноќта пред Мојата смрт, ми беше на ум. Како сакав да имам врска со тебе, да ја поминувам вечноста со тебе на небото. Сепак, гревот те одделуваше од мене и од мојот Татко. Потребна е жртва на невина крв за плаќање на вашите гревови.

Дојде час кога требаше да го положи мојот живот за вас. Со тежина на срцето излегов во градината за да се молам. Во агонија на душата, каков што беше, капки крв како што извикав кон Бога ... "... О, Татко ми, ако е можно, нека оваа чаша помине од мене: сепак не како што сакам, туку како што сакате. "~ Матеј 26: 39

Додека бев во градината, војниците дојдоа да ме уапсат, иако бев невин за какво било злосторство. Ме доведоа пред салата на Пилат. Стоев пред Моите обвинувачи. Тогаш Пилат ме зеде и ме исфрли. Лацерациите длабоко се пресекоаа во Мојот грб додека го зедов тепањето за тебе. Тогаш војниците ме одзедоа, и ми ја наметнаа црвената облека. На главата ми викнаа круна од трње. Крвта течеше надолу Моето лице ... немаше убавина што треба да ме сакаш.

Тогаш војниците ми се потсмеваа, велејќи: "Боже, цар на Евреите! Тие ме доведоа пред навивачкото мноштво, викајќи: "Распни Го. Распни го. "Стоев таму молчи, крвави, модрици и тепани. Ранети за вашите престапи, модринки за вашите беззаконија. Презрени и одбиени од мажи.

Пилат сакаше да ме ослободи, но се предаде на притисокот на толпата. "Земете го, и распни го, зашто не гледам грешка во него", им рече тој. Потоа ме избави за да биде распнат.

Ти беше на мојот ум кога го носев Мојот крст до осамениот рид до Голгота. Паднав под својата тежина. Тоа беше мојата љубов кон вас, и да ја направам волјата на Мојот Татко, кој ми даде сила да го поддржам својот тежок товар. Таму, ги носев твоите тага и ги носев твоите таги што ми го поставија Мојот живот за гревот на човештвото.

Војниците се вознемирија, давајќи тешки удари на чекан, што ги носеа ноктите длабоко во рацете и нозете. Љубовта ги приклепи твоите гревови на крстот, со што никогаш повторно не се справи. Ме подигнаа и ме оставија да умрам. Сепак, тие не го зедоа Мојот живот. Јас доброволно го дадов.

Небото стана црно. Дури и сонцето престана да сјае. Моето тело, испреплетено со болна болка, ја зеде тежината на твојот грев и ја роди казната, за да може Божјиот гнев да биде задоволен.

Кога сите работи беа остварени. Јас го извршив Мојот дух во рацете на Мојот Татко и ги издигнав Моите последни зборови: "Тоа е готово". Ја поклонив главата и се откажав од духот.

Те сакам ... Исус.

"Поголема љубов нема човек од ова, дека човекот го положи својот живот за своите пријатели". Џон 15: 13

Драги души,

Дали имате сигурност дека кога ќе умрете ќе бидете во присуство на Господ на небото? Смрт за верник е само врата која се отвора во вечен живот.

Оние што ќе заспијат во Исус, ќе бидат обединети со своите блиски на небото. Оние што сте ги положиле во гробот во солзи, повторно ќе ги сретнете со радост! О, да ја видам нивната насмевка и да го почувствувам нивниот допир ... никогаш повеќе да не се разделувам!

Сепак, ако не верувате во Господ, одите во пеколот. Не постои пријатен начин да се каже тоа.

Светото Писмо вели: "Зашто сите згрешија и не ја слават Божјата слава". Римјани 3: 23

"Ако со устата ти исповедаш Господ Исус и ќе веруваш во твоето срце дека Бог го воскресна од мртвите, ќе се спасиш". Римјани 10: 9

Не заспивај без Исус додека не се уверите во место на небото.

Вечерва, ако сакате да добиете дар на вечен живот, прво мора да верувате во Господ. Треба да барате да ви бидат простени гревовите и да се надевате на Господа. Да бидеш верник во Господ, побарај вечен живот. Има само еден начин до небото, а тоа е преку Господ Исус. Тоа е Божји прекрасен план за спасение.

Можете да започнете личен однос со Него преку молитва од твоето срце како молитва како што е следново.

"О Боже, јас сум грешник. Целиот мој живот сум бил грешник. Прости ми, Господи. Го примам Исус како мој Спасител. Му верувам како мој Господ. Ви благодарам што ме спасивте. Во името на Исус, Амин. "

Ако никогаш не сте го примиле Господ Исус како личен Спасител, но сте го примиле денес откако ја прочитавте оваа покана, ве молиме известете ни. Ние би сакале да слушнеме од вас.

Покана за прифаќање на Христос

Драги души,

Денес патот можеби изгледаше стрмен и се чувствувате сами. Некој во кој верувате е разочаран од вас. Бог ги гледа твоите солзи. Тој ја чувствува болката. Тој копнее да те утеши, зашто Тој е пријател кој држи поблиску од брат.

Бог те сака толку многу што Го испрати Својот Единороден Син, Исус, за да умре на твое место. Тој ќе ви прости за секој грев што сте го извршиле, ако сте спремни да ги оставите вашите гревови и да се свртите од нив.

Можеби се чувствувате: "Тој нема да ги прости моите гревови затоа што тие се премногу големи. Вие не ги знаете гревовите што ги извршив, залутав премногу далеку од Неговата љубов ".

Ги разбирам твоите мисли, драга душа. Јас, исто така, се чувствував недостоен и незаслужен за Неговата љубов. Стоев во подножјето на крстот за молба, но таква е благодатта на нашиот Бог.

Писмото вели: "... Не дојдов да ги повикувам праведниците, туку грешниците на покајание". Марк 2: 17b

Душа, која вклучува тебе и мене.

Без разлика колку далеку во јамата сте паднале, Божјата благодат е уште поголема. Валканите безнадежни души, Тој дојде да се спаси. Тој ќе стигне до Својата рака за да го задржи твое.

Со срцето се поклони, кажи му на Господа:

"Јас сум грешник. Целиот мој живот сум бил грешник. Прости ми, Господи. "

Можеби си како паднатиот грешник. Таа дојде кај Исус, знаејќи дека Тој е оној кој може да ја спаси. Со солзи проследени по лицето, таа почна да ги мие нозете со солзи, и ги избриша со косата. Тој рече: "Нејзините гревови, кои се многу, се простени ..." Душата, може ли да го каже тоа од вечерва?

Можеби ќе ви течат солзи по лицето додека се поврзувате со неа. Можеби сте гледале порнографија и се чувствувате засрамени, или сте направиле прељуба и сакате да ви простат. „Не отфрлај ме од Твоето присуство. Прости ми за злото што го направив“. Ти си виновна како таа, но истиот Исус кој ѝ простил ќе ти прости и тебе вечерва.

Еден ден ќе застанеш пред Господа, транспарентен во Неговото присуство. Книгите од вашиот живот ќе бидат отворени за да им се суди. Секоја мисла ... секој збор ... секој мотив на твоето срце ќе се открие во Неговото осветлувачко светло. Што ќе кажеш во Неговото присуство? Кажи му на Господа: "Јас сум направил непотребна работа од мојот живот, сакам да му простам". Бог го гледа твоето срце, драга душа. Секако, направивте погрешни избори, но тој сепак те сака!

Можеби сте размислувале да му дадете свој живот на Христос, но да го исклучите од една или друга причина. "Денес ако го слушате неговиот глас, не зацврстуваат вашите срца". ~ Евреи 4: 7b

Светото Писмо вели: "Зашто сите згрешија и не ја слават Божјата слава". Римјани 3: 23

„Дека ако го исповедаш со својата уста Господ Исус и во срцето свое ќе поверуваш дека Бог го воскресна од мртвите, ќе се спасиш“. ~ Римјаните 10: 9

Не заспивај без Исус додека не се уверите во место на небото.

Драги души,

Дали имате сигурност дека кога ќе умрете ќе бидете во присуство на Господ на небото? Смрт за верник е само врата која се отвора во вечен живот.

Оние што ќе заспијат во Исус, ќе бидат обединети со своите блиски на небото. Оние што сте ги положиле во гробот во солзи, повторно ќе ги сретнете со радост! О, да ја видам нивната насмевка и да го почувствувам нивниот допир ... никогаш повеќе да не се разделувам!

Сепак, ако не верувате во Господ, одите во пеколот. Не постои пријатен начин да се каже тоа.

Светото Писмо вели: "Зашто сите згрешија и не ја слават Божјата слава". Римјани 3: 23

"Ако со устата ти исповедаш Господ Исус и ќе веруваш во твоето срце дека Бог го воскресна од мртвите, ќе се спасиш". Римјани 10: 9

Не заспивај без Исус додека не се уверите во место на небото.

Вечерва, ако сакате да добиете дар на вечен живот, прво мора да верувате во Господ. Треба да барате да ви бидат простени гревовите и да се надевате на Господа. Да бидеш верник во Господ, побарај вечен живот. Има само еден начин до небото, а тоа е преку Господ Исус. Тоа е Божји прекрасен план за спасение.

Можете да започнете личен однос со Него преку молитва од твоето срце како молитва како што е следново.

"О Боже, јас сум грешник. Целиот мој живот сум бил грешник. Прости ми, Господи. Го примам Исус како мој Спасител. Му верувам како мој Господ. Ви благодарам што ме спасивте. Во името на Исус, Амин. "

Ако никогаш не сте го примиле Господ Исус како личен Спасител, но сте го примиле денес откако ја прочитавте оваа покана, ве молиме известете ни. Ние би сакале да слушнеме од вас.

Вера и докази

Дали размислувавте дали постои поголема моќ? Сила што го формираше Универзумот и сè што е во него. Сила што не зеде ништо и ја создаде земјата, небото, водата и живите суштества? Од каде потекнува наједноставното растение? Најкомплицираното суштество… човек? Со години се борев со прашањето. Одговорот го барав во науката.

Сигурно дека одговорот може да се најде преку проучување на овие работи наоколу кои нè воодушевуваат и мистифицираат. Одговорот требаше да биде во најминутниот дел од секое суштество и ствар. Атомот! Суштината на животот мора да се најде таму. Не беше Не се најде во нуклеарниот материјал или во електроните што се вртат околу него. Не беше во празниот простор што сочинува сè што можеме да допреме и да видиме.

Сите овие илјадници години на гледање и никој не ја најде суштината на животот во заедничките работи околу нас. Знаев дека мора да има сила, моќ, што го прави сето ова околу мене. Дали беше Бог? Добро, зошто Тој едноставно не ми се открие? Зошто да не? Ако оваа сила е жив Бог, зошто е мистерија? Зарем не би било пологично тој да рече: Добро, еве ме тука. Јас го направив сето ова. Сега продолжете со вашата работа “.

Додека не запознав посебна жена со која неволно отидов на библиска студија, не започнав да разбирам ништо од ова. Луѓето таму ги проучуваа Светото писмо и мислев дека сигурно го бараат истото што бев и јас, но сè уште не го најдов. Водачот на групата прочита дел од Библијата напишан од човек кој порано ги мразеше христијаните, но беше променет. Променет на неверојатен начин. Неговото име беше Пол и тој напиша,

Зашто со благодат се спасивте преку верата; и тоа не од вас самите: тоа е дар Божји: не од дела, за да не се пофали некој “. ~ Ефесјаните 2: 8-9

Тие зборови „благодат“ и „вера“ ме воодушевија. Што навистина мислеа? Подоцна истата вечер таа ме замоли да одам да гледам филм, секако ме измами да одам во христијански филм. На крајот од шоуто имаше кратка порака од Били Греам. Еве го тој, момче од фарма од Северна Каролина, ми објасни за она со што се борев цело време. Тој рече: „Не можете да го објасните Бог научно, филозофски или на кој било друг интелектуален начин. „Едноставно, треба да верувате дека Бог е вистински.

Мора да имате верба дека она што Тој рече го сторил како што е напишано во Библијата. Дека ги создал небото и земјата, дека ги создал растенијата и животните, дека сето ова го проговорил како што е напишано во книгата Битие во Библијата. Дека Тој внесе живот во безживотна форма и стана човек. Дека сакал да има поблиски односи со луѓето што ги создал, така што тој добил облик на човек кој бил Божји Син и дошол на земјата и живеел меѓу нас. Овој човек, Исус, го плати долгот на гревот за оние кои ќе веруваат со распнување на крст.

Како може да биде толку едноставно? Само верувај? Имате верба дека сето ова е вистината? Отидов дома таа вечер и малку спиев. Се борев со прашањето Бог да ми даде благодат - преку вера да верувам. Дека Тој беше таа сила, таа суштина на животот и создавањето на сè што некогаш било и е. Потоа, тој дојде кај мене. Знаев дека едноставно морам да верувам. Со Божја благодат ми ја покажа Својата loveубов. Дека Тој е одговорот и дека го испрати Својот единствен Син, Исус, да умре за мене за да верувам. Дека би можел да имам врска со Него. Тој ми се откри во тој момент.

Ја повикав да и кажам дека сега разбирам. Дека сега верувам и сакам да му го дадам животот на Христос. Ми рече дека се моли да не спијам додека не го направам тој скок на вера и не верувам во Бога. Мојот живот беше променет засекогаш. Да, засекогаш, затоа што сега можам да очекувам да ја поминам вечноста на едно прекрасно место наречено рај.

Повеќе не се занимавам со потреба од докази за да докажам дека Исус навистина може да оди по вода, или дека Црвеното Море може да се раздели за да им дозволи на Израелците да поминат низ нив, или на кој било од десетината други навидум невозможни настани напишани во Библијата.

Господ се докажуваше одново и одново во мојот живот. Тој може да се открие и на тебе исто така. Ако се најдете како барате доказ за Неговото постоење, замолете го да се открие пред вас. Земете го тој скок на вера како дете и навистина верувајте во Него. Отворете се кон Неговата убов со вера, а не со докази.

Драги души,

Дали имате сигурност дека кога ќе умрете ќе бидете во присуство на Господ на небото? Смрт за верник е само врата која се отвора во вечен живот.

Оние што ќе заспијат во Исус, ќе бидат обединети со своите блиски на небото. Оние што сте ги положиле во гробот во солзи, повторно ќе ги сретнете со радост! О, да ја видам нивната насмевка и да го почувствувам нивниот допир ... никогаш повеќе да не се разделувам!

Сепак, ако не верувате во Господ, одите во пеколот. Не постои пријатен начин да се каже тоа.

Светото Писмо вели: "Зашто сите згрешија и не ја слават Божјата слава". Римјани 3: 23

"Ако со устата ти исповедаш Господ Исус и ќе веруваш во твоето срце дека Бог го воскресна од мртвите, ќе се спасиш". Римјани 10: 9

Не заспивај без Исус додека не се уверите во место на небото.

Вечерва, ако сакате да добиете дар на вечен живот, прво мора да верувате во Господ. Треба да барате да ви бидат простени гревовите и да се надевате на Господа. Да бидеш верник во Господ, побарај вечен живот. Има само еден начин до небото, а тоа е преку Господ Исус. Тоа е Божји прекрасен план за спасение.

Можете да започнете личен однос со Него преку молитва од твоето срце како молитва како што е следново.

"О Боже, јас сум грешник. Целиот мој живот сум бил грешник. Прости ми, Господи. Го примам Исус како мој Спасител. Му верувам како мој Господ. Ви благодарам што ме спасивте. Во името на Исус, Амин. "

Ако никогаш не сте го примиле Господ Исус како личен Спасител, но сте го примиле денес откако ја прочитавте оваа покана, ве молиме известете ни. Ние би сакале да слушнеме од вас.

Небото - нашиот вечен дом

Живеејќи во овој паднат свет со своите болки, разочарувања и страдања, ние копнееме кон небото! Нашите очи се вртат нагоре кога нашиот дух е наклонет кон нашиот вечен дом во слава што Самиот Господ се подготвува за оние кои Го љубат.

Господ планира новата земја да биде далеку поубава, надвор од нашата фантазија. „Окото не виде, ниту уво чуја, ниту влегоа во срцето на човекот, она што Бог го подготви за нив“.

„Пустината и осаменото место ќе бидат среќни за нив; и пустината ќе се радува и ќе цвета како роза. Abundе процвета изобилно и ќе се радува со радост и пеење ~ ~ Исаија 35: 1-2

„Тогаш ќе се отворат очите на слепите лица, а ушите на глувите не се сопрени. Тогаш куциот ќе скокне како ела, и јазикот на немиот ќе пее, зашто во пустината ќе избијат води и потоци во пустината “. ~ Исаија 35: 5-6

„И откупените Господови ќе се вратат и ќе дојдат во Сион со песни и вечна радост над главите: ќе добијат радост и радост, тагата и воздивнувањето ќе бегаат“. ~ Исаија 35:10

Што да кажеме во Неговото присуство? О, солзите што ќе течат кога ќе го видиме Неговиот лак, ги уништи рацете и нозете! Несигурностите на животот ќе ни бидат познати, кога ќе го видиме нашиот Спасител лице в лице.

Најмногу ќе видиме него! Ќе ја видиме Неговата слава! Тој ќе блеска како сонце во чист сјај, како што нè дочека дома во слава.

Ние ќе бидеме Неговата невеста, однесена на подобро место. Нашиот однос ќе биде чист и здрав, слушајќи го секој збор што тече од Неговите усни, кога ќе бидеме заедно во слава.

„Ние сме сигурни, велам, и сакаме да отсуствуваме од телото и да бидеме присутни со Господ“. ~ 2 Коринтјаните 5: 8

„И јас, Јован, го видов светиот град, новиот Ерусалим, како слегува од Бог од небото, подготвен како невеста украсена за нејзиниот сопруг. ~ Откровение 21: 2

“И тој ќе живее со нив, и тие ќе бидат Негов народ, и Самиот Бог ќе биде со нив и ќе биде нивниот Бог.” ~ Откровение 21: 3б

„И тие ќе го видат Неговото лице…“ „… и ќе царуваат во вечни векови“. ~ Откровение 22: 4а и 5б

„И Бог ќе ги избрише сите солзи од нивните очи; и нема да има повеќе смрт, ниту тага, ниту плачење, ниту повеќе нема да има болка: зашто претходните работи поминаа “. ~ Откровение 21: 4

Драги души,

Дали имате сигурност дека кога ќе умрете ќе бидете во присуство на Господ на небото? Смрт за верник е само врата која се отвора во вечен живот.

Оние што ќе заспијат во Исус, ќе бидат обединети со своите блиски на небото. Оние што сте ги положиле во гробот во солзи, повторно ќе ги сретнете со радост! О, да ја видам нивната насмевка и да го почувствувам нивниот допир ... никогаш повеќе да не се разделувам!

Сепак, ако не верувате во Господ, одите во пеколот. Не постои пријатен начин да се каже тоа.

Светото Писмо вели: "Зашто сите згрешија и не ја слават Божјата слава". Римјани 3: 23

"Ако со устата ти исповедаш Господ Исус и ќе веруваш во твоето срце дека Бог го воскресна од мртвите, ќе се спасиш". Римјани 10: 9

Не заспивај без Исус додека не се уверите во место на небото.

Вечерва, ако сакате да добиете дар на вечен живот, прво мора да верувате во Господ. Треба да барате да ви бидат простени гревовите и да се надевате на Господа. Да бидеш верник во Господ, побарај вечен живот. Има само еден начин до небото, а тоа е преку Господ Исус. Тоа е Божји прекрасен план за спасение.

Можете да започнете личен однос со Него преку молитва од твоето срце како молитва како што е следново.

"О Боже, јас сум грешник. Целиот мој живот сум бил грешник. Прости ми, Господи. Го примам Исус како мој Спасител. Му верувам како мој Господ. Ви благодарам што ме спасивте. Во името на Исус, Амин. "

Ако никогаш не сте го примиле Господ Исус како личен Спасител, но сте го примиле денес откако ја прочитавте оваа покана, ве молиме известете ни. Ние би сакале да слушнеме од вас.

Нашите односи на рајот

„Но, не би сакал да бидете неуки, браќа, во врска со оние што спијат, за да не жалите, како и другите што немаат надеж. Зашто, ако веруваме дека Исус умрел и воскреснал, Бог ќе ги донесе и тие што спијат во Исус.

За Господ, самиот ќе се спушти од небото со извик, со гласот на архангелот и со труба Божја: и мртвите во Христа ќе станат први:

Тогаш ние што сме живи и ќе останеме, ќе бидеме фатени заедно со нив во облаците за да го пречекаме Господ во воздухот: и така ќе бидеме некогаш со Господ. Затоа, утешувајте се едни со други со овие зборови. “~ 1 Солунците 4: 13-14, 16-18

Многу луѓе се прашуваат како се свртуваат од гробот на своите најблиски: „Дали ќе ги познаеме нашите најблиски на небото“? „Дали повторно ќе го видиме нивното лице“?

Господ ја разбира вашата тага. Тој ги носеше нашите таги ... Зашто плачеше на гробот на неговиот драг пријател Лазар, иако знаеше дека ќе го воскресне за неколку моменти.

Таму Тој зборуваше утеха на Неговите сакани пријатели.

„Јас сум воскресение и живот: оној што верува во Мене, иако беше мртов, сепак ќе живее.“ ~он Xон 11: 25

Сега, жалиме за оние што заспиваат во Исус, но не како оние што немаат надеж. Бидејќи во воскресение, Бог ќе ги донесе со себе оние што спијат во Исус. Нашето пријателство е трајно. Продолжува засекогаш.

„Зашто, воскреснато, тие не стапуваат во брак, ниту се ставаат во брак, туку се како ангели Божји на небото“. ~ Метју 22: 3

Иако нашиот земен брак нема да се одржи на небото, нашите односи ќе бидат чисти и здрави. Зашто тоа е само портрет што служеше за својата цел се додека верниците во Христа не се омажат за Господ.

„И јас го видов светиот град, Новиот Ерусалим, како слегува од небото од Бога, подготвен како невеста украсена за нејзиниот сопруг.

И јас слушнав голем глас од небото како велеше: Ете, шаторот Божји е со луѓе, и тој ќе живее со нив, и тие ќе бидат Неговиот народ, а самиот Бог ќе биде со нив и ќе биде нивниот Бог.

И Бог ќе ги избрише сите солзи од нивните очи; и нема да има повеќе смрт, ниту тага, ниту плаче, и нема да има повеќе болка: зашто поранешните работи ќе заминат. “~ Откровение 21: 2

Драги души,

Дали имате сигурност дека кога ќе умрете ќе бидете во присуство на Господ на небото? Смрт за верник е само врата која се отвора во вечен живот.

Оние што ќе заспијат во Исус, ќе бидат обединети со своите блиски на небото. Оние што сте ги положиле во гробот во солзи, повторно ќе ги сретнете со радост! О, да ја видам нивната насмевка и да го почувствувам нивниот допир ... никогаш повеќе да не се разделувам!

Сепак, ако не верувате во Господ, одите во пеколот. Не постои пријатен начин да се каже тоа.

Светото Писмо вели: "Зашто сите згрешија и не ја слават Божјата слава". Римјани 3: 23

"Ако со устата ти исповедаш Господ Исус и ќе веруваш во твоето срце дека Бог го воскресна од мртвите, ќе се спасиш". Римјани 10: 9

Не заспивај без Исус додека не се уверите во место на небото.

Вечерва, ако сакате да добиете дар на вечен живот, прво мора да верувате во Господ. Треба да барате да ви бидат простени гревовите и да се надевате на Господа. Да бидеш верник во Господ, побарај вечен живот. Има само еден начин до небото, а тоа е преку Господ Исус. Тоа е Божји прекрасен план за спасение.

Можете да започнете личен однос со Него преку молитва од твоето срце како молитва како што е следново.

"О Боже, јас сум грешник. Целиот мој живот сум бил грешник. Прости ми, Господи. Го примам Исус како мој Спасител. Му верувам како мој Господ. Ви благодарам што ме спасивте. Во името на Исус, Амин. "

Ако никогаш не сте го примиле Господ Исус како личен Спасител, но сте го примиле денес откако ја прочитавте оваа покана, ве молиме известете ни. Ние би сакале да слушнеме од вас.

Надминување на зависноста од порнографија

Ме воспита и од ан
ужасна јама, од мрачната глина,
и ги постави моите нозе на карпа,
и ги утврдив моите случувања.

Псалм 40: 2

Драги души,
Бог те сака толку многу што Го испрати Својот Син Исус да умре за твоите гревови. Гревови се кога не го слушаш Бог. Можеби чувствуваш дека Тој нема да ти ги прости гревовите бидејќи тие се преголеми, дека премногу си застранила од Неговата љубов.

Писмото вели: „Не дојдов да ги повикам праведните, туку грешниците на покајание“. Марко 2:17б

Душа, која вклучува тебе и мене.

Колку и да сте паднале во јамата, Божјата благодат е сепак поголема. Валканата, очајна душа Тој дојде да ја спаси. Тој ќе ја подаде раката за да ја фати вашата.

Бог сака да има личен однос со вас и да ја помине вечноста со вас на небото.

Драги души,

Дали имате сигурност дека кога ќе умрете ќе бидете во присуство на Господ на небото? Смрт за верник е само врата која се отвора во вечен живот.

Оние што ќе заспијат во Исус, ќе бидат обединети со своите блиски на небото. Оние што сте ги положиле во гробот во солзи, повторно ќе ги сретнете со радост! О, да ја видам нивната насмевка и да го почувствувам нивниот допир ... никогаш повеќе да не се разделувам!

Сепак, ако не верувате во Господ, одите во пеколот. Не постои пријатен начин да се каже тоа.

Светото Писмо вели: "Зашто сите згрешија и не ја слават Божјата слава". Римјани 3: 23

"Ако со устата ти исповедаш Господ Исус и ќе веруваш во твоето срце дека Бог го воскресна од мртвите, ќе се спасиш". Римјани 10: 9

Не заспивај без Исус додека не се уверите во место на небото.

Вечерва, ако сакате да добиете дар на вечен живот, прво мора да верувате во Господ. Треба да барате да ви бидат простени гревовите и да се надевате на Господа. Да бидеш верник во Господ, побарај вечен живот. Има само еден начин до небото, а тоа е преку Господ Исус. Тоа е Божји прекрасен план за спасение.

Можете да започнете личен однос со Него преку молитва од твоето срце како молитва како што е следново.

"О Боже, јас сум грешник. Целиот мој живот сум бил грешник. Прости ми, Господи. Го примам Исус како мој Спасител. Му верувам како мој Господ. Ви благодарам што ме спасивте. Во името на Исус, Амин. "

Ако никогаш не сте го примиле Господ Исус како личен Спасител, но сте го примиле денес откако ја прочитавте оваа покана, ве молиме известете ни. Ние би сакале да слушнеме од вас.

Темната ноќ на душата

О, темната ноќ на душата, кога ги обесуваме нашите харфи врз врбите и наоѓаме утеха само во Господ!

Поделбата е тажна. Кој од нас не ја жалеше загубата на некој близок, ниту пак чувствуваше дека тагата плачеше во меѓусебните раце повеќе да не ги ужива убовните пријатели и придружници засекогаш, да ни помогне низ тешкотиите во животот?

Многумина минуваат низ долината додека го читате ова. Може да се поврзете, откако самите си изгубивте придружник и сега почувствувате болка од одвојување, прашувајќи се како ќе се справите со осамените часови напред.

Ние ја чувствуваме безвредноста на загубата во нашите срца, кога некој од нас е земен од близок.

Преземено од вас за кратко време во присуство, а не во срцето ... Ние сме немирни за небото и очекуваме повторно обединување на нашите најблиски, додека копнееме за подобро место.

Познатиот беше толку утешен. Никогаш не е лесно да се пушти. Зашто тие се патериците што нè држеа, местата што ни дадоа утеха, посетите што ни дадоа радост. Ние се задржуваме на она што е драгоцено додека не се земе од нас често со длабока болка во душата.

Понекогаш нејзината тага мие над нас како океански бранови што паѓаат над нашата душа. Ние се заштитуваме од својата болка, наоѓајќи засолниште под крилјата на Господ.

Loseе се изгубиме во долината на тагата, ако не беше на рака на нашиот Пастир да не води низ долгите и осамени ноќи. Во темната ноќ на душата Тој е нашиот Утешител, Lубовно присуство кој учествува во нашата болка и во нашето страдање.

Со секоја солза која паѓа, тагата нѐ поттикнува домот кон небото, каде што нема смрт, ниту тага ниту солза. Плачувањето може да трае една ноќ, но радоста доаѓа до утро. Тој нè носи во нашите моменти од најдлабока болка.

Преку солзави очи го предвидуваме нашето радосно обединување кога ќе бидеме со нашите најблиски во Господ.

На моменти, болката на вашата душа ќе ве однесе до солзи, но земете срце, сè уште не сме дома. Копнежот на твоето срце само ќе ја продлабочи твојата врска со Господ. Тоа не би било можно да не прошетате низ долината на тагата.

„Благословени се оние што жалат: зашто тие ќе бидат утешени“. ~ Метју 5: 4

Господ да те благослови и да ги чува сите денови од вашиот живот, додека не сте во присуство на Господ на небото.

Драги души,

Дали имате сигурност дека кога ќе умрете ќе бидете во присуство на Господ на небото? Смрт за верник е само врата која се отвора во вечен живот.

Оние што ќе заспијат во Исус, ќе бидат обединети со своите блиски на небото. Оние што сте ги положиле во гробот во солзи, повторно ќе ги сретнете со радост! О, да ја видам нивната насмевка и да го почувствувам нивниот допир ... никогаш повеќе да не се разделувам!

Сепак, ако не верувате во Господ, одите во пеколот. Не постои пријатен начин да се каже тоа.

Светото Писмо вели: "Зашто сите згрешија и не ја слават Божјата слава". Римјани 3: 23

"Ако со устата ти исповедаш Господ Исус и ќе веруваш во твоето срце дека Бог го воскресна од мртвите, ќе се спасиш". Римјани 10: 9

Не заспивај без Исус додека не се уверите во место на небото.

Вечерва, ако сакате да добиете дар на вечен живот, прво мора да верувате во Господ. Треба да барате да ви бидат простени гревовите и да се надевате на Господа. Да бидеш верник во Господ, побарај вечен живот. Има само еден начин до небото, а тоа е преку Господ Исус. Тоа е Божји прекрасен план за спасение.

Можете да започнете личен однос со Него преку молитва од твоето срце како молитва како што е следново.

"О Боже, јас сум грешник. Целиот мој живот сум бил грешник. Прости ми, Господи. Го примам Исус како мој Спасител. Му верувам како мој Господ. Ви благодарам што ме спасивте. Во името на Исус, Амин. "

Ако никогаш не сте го примиле Господ Исус како личен Спасител, но сте го примиле денес откако ја прочитавте оваа покана, ве молиме известете ни. Ние би сакале да слушнеме од вас.

Печката на страдањето

„Сега ниедно казнување за сегашноста не се чини дека е радосно, туку тажно... Зашто Господ го казнува кого сака и го камшикува секој син што ќе го прими“. ~ Евреите 12:11а, 12:6

***

Печката на страдањето! Колку боли и ни носи болка. Таму Господ нè тренира за битка. Таму учиме да се молиме.

Таму е Бог да се соедини со нас и ни открива кои навистина сме. Таму е таму каде што Тој ги разубавува нашите утешувања и го гори гревот во нашите животи.

Тогаш, во печката, ја расипуваме перницата со солзи кога во агонија на душата му викаме: „О, Господи, ако е можно, извади ја оваа чашка од мене: сепак не мојата волја, туку твојата да се направи. "

Таму е тој што ги користи нашите неуспеси за да нè подготви за неговата работа. Таму е, во печката, кога немаме што да понудиме, кога немаме песна во ноќта.

Таму се чувствуваме како нашиот живот да заврши кога сè што уживаме ќе биде одземено од нас. Тогаш започнуваме да сфаќаме дека сме под крилјата на Господ. Тој ќе се грижи за нас.

Таму често не успеваме да го препознаеме скриеното дело Божјо во нашите најнеплодни времиња. Таму, во печката, не се троши солза, туку ги исполнува Неговите намери во нашите животи.

Таму ја вткајува црната нишка во таписеријата на нашиот живот. Тоа е таму каде што Тој открива дека сè работи заедно за добро на оние што Го љубат.

Таму се реализираме со Бога, кога сè друго е речено и готово. „Иако ме уби, сепак ќе верувам во него“. Тогаш, кога ќе паднеме од loveубов со овој живот и ќе живееме под светлината на вечноста што доаѓа.

Таму ги открива длабочините на љубовта што ја има за нас, „Зашто сметам дека страдањата во ова сегашно време не се достојни да се споредат со славата што ќе се открие во нас“. ~ Римјаните 8:18

Таму, во печката, сфаќаме: „Зашто нашата лесна неволја, која е само за миг, носи за нас многу поголема и вечна тежина на слава“. ~ 2 Коринтјаните 4:17

Таму се заљубуваме во Исус и ја цениме длабочината на нашиот вечен дом, знаејќи дека страдањата од нашето минато нема да ни предизвикаат болка, туку повеќе би ја зголемиле Неговата слава.

Кога излегуваме од печката, пролетта почнува да цвета. Откако Тој ќе нè намали до солзи, ние нудиме течни молитви што го допираат Божјото срце.

Таму пролеваме солзи на посредување кои Бог нема да ги заборави. „Кој ќе излезе и ќе плаче, носи скапоцено семе, несомнено ќе дојде повторно со радост, носејќи ги со себе своите снопови“. ~ Псалм 126:6

„… Но ние славиме и во неволји: знаејќи дека неволјата работи трпеливост; и трпеливост, искуство; и искуство, надеж. “~ Римјаните 5: 3-4

Драги души,

Дали имате сигурност дека кога ќе умрете ќе бидете во присуство на Господ на небото? Смрт за верник е само врата која се отвора во вечен живот.

Оние што ќе заспијат во Исус, ќе бидат обединети со своите блиски на небото. Оние што сте ги положиле во гробот во солзи, повторно ќе ги сретнете со радост! О, да ја видам нивната насмевка и да го почувствувам нивниот допир ... никогаш повеќе да не се разделувам!

Сепак, ако не верувате во Господ, одите во пеколот. Не постои пријатен начин да се каже тоа.

Светото Писмо вели: "Зашто сите згрешија и не ја слават Божјата слава". Римјани 3: 23

"Ако со устата ти исповедаш Господ Исус и ќе веруваш во твоето срце дека Бог го воскресна од мртвите, ќе се спасиш". Римјани 10: 9

Не заспивај без Исус додека не се уверите во место на небото.

Вечерва, ако сакате да добиете дар на вечен живот, прво мора да верувате во Господ. Треба да барате да ви бидат простени гревовите и да се надевате на Господа. Да бидеш верник во Господ, побарај вечен живот. Има само еден начин до небото, а тоа е преку Господ Исус. Тоа е Божји прекрасен план за спасение.

Можете да започнете личен однос со Него преку молитва од твоето срце како молитва како што е следново.

"О Боже, јас сум грешник. Целиот мој живот сум бил грешник. Прости ми, Господи. Го примам Исус како мој Спасител. Му верувам како мој Господ. Ви благодарам што ме спасивте. Во името на Исус, Амин. "

Ако никогаш не сте го примиле Господ Исус како личен Спасител, но сте го примиле денес откако ја прочитавте оваа покана, ве молиме известете ни. Ние би сакале да слушнеме од вас.

Последните денови

Тогаш учениците Му рекоа: „… Кажи ни, кога ќе бидат овие работи? и кој ќе биде знакот на твоето доаѓање и на крајот на светот?

Исус одговори и им рече: „Внимавајте никој да не ве измами. Зашто многумина ќе дојдат во мое име, велејќи: Јас сум Христос; и ќе измами многумина. И ќе чуете за војни и гласини за војни, гледајте да не ве вознемируваат сите овие работи што треба да се случат, но крајот сè уште не е.

Зашто, народите ќе се кренат против нацијата, и царството против кралството: и ќе има глад, чума и земјотреси на различни места. Сите овие се почеток на тагите “. ~ Матеј 24: 3б-8

„И многу лажни пророци ќе воскреснат и ќе измамат многумина. И бидејќи беззаконието ќе изобилува, ofубовта на многумина ќе се залади. Но, оној што ќе издржи до крајот, тој ќе се спаси.

И ќе се проповеда Евангелието за царството по целиот свет за сведоштво на сите народи; и тогаш ќе дојде крајот“. ~ Матеј 24:11-14

„Но, за тој ден и час никој не знае, ниту ангелите на небото, туку само мојот Татко.

Но, како што беа деновите на Ное, така ќе биде и доаѓањето на Синот човечки. Бидејќи, како во деновите пред потопот, тие јадеа и пиеја, се мажеа и се мажеа, сè до денот кога Ное влезе во ковчегот, и не знаеше сè додека не дојде потопот и ги однесе сите; така ќе биде и доаѓањето на Синот човечки “. ~ Матеј 24: 36-39

”Затоа, бидете и вие подготвени, зашто во оној час за кој не мислите дека доаѓа Синот човечки. „~ Матеј 24:44

О душа, дали си подготвен? Дали сте подготвени да се сретнете со Господ при Неговото доаѓање? Неверниците ќе продолжат со своите вообичаени активности. Тие нема да ги слушаат Неговите предупредувања. Е бидат однесени како во времето на Ное. Огнот ќе ја изгори земјата и сè што е во неа.

Господ ќе дојде како крадец во текот на ноќта. Дури и ангелите на небото не го знаат часот. Денот на спасот ќе биде затворен засекогаш. На многумина ќе им биде забранет влез затоа што нивните имиња не биле запишани во книгата на животот.

О душа, внимавај на Неговото свечено предупредување! Секој ден, на вестите, се истите стари работи, друга приказна. Војни и гласини за војна. Земјотресите се зголемуваат во нивната фреквенција и интензитет. Се ближи денот на Господ. Евангелието се проповеда на оддалечени места преку Интернет. Господ е на работ на Неговото доаѓање.

Знаците на Неговото приближување се собираат близу. Господ ќе ја изгори земјата. Тој ќе направи ново небо и нова земја. Нечестивите ќе бидат изгорени, оние што не веруваа во Господа.

Светото Писмо вели: „Влезете во тесната порта, зашто широка е портата, и широк е патот што води кон уништување, и многумина ќе одат во театарот: Бидејќи теснецот е порта, а тесниот е патот , што води кон живот, и ретки се оние што го наоѓаат “. ~ Матеј 7: 13-14

Драги души,

Дали имате сигурност дека кога ќе умрете ќе бидете во присуство на Господ на небото? Смрт за верник е само врата која се отвора во вечен живот.

Оние што ќе заспијат во Исус, ќе бидат обединети со своите блиски на небото. Оние што сте ги положиле во гробот во солзи, повторно ќе ги сретнете со радост! О, да ја видам нивната насмевка и да го почувствувам нивниот допир ... никогаш повеќе да не се разделувам!

Сепак, ако не верувате во Господ, одите во пеколот. Не постои пријатен начин да се каже тоа.

Светото Писмо вели: "Зашто сите згрешија и не ја слават Божјата слава". Римјани 3: 23

"Ако со устата ти исповедаш Господ Исус и ќе веруваш во твоето срце дека Бог го воскресна од мртвите, ќе се спасиш". Римјани 10: 9

Не заспивај без Исус додека не се уверите во место на небото.

Вечерва, ако сакате да добиете дар на вечен живот, прво мора да верувате во Господ. Треба да барате да ви бидат простени гревовите и да се надевате на Господа. Да бидеш верник во Господ, побарај вечен живот. Има само еден начин до небото, а тоа е преку Господ Исус. Тоа е Божји прекрасен план за спасение.

Можете да започнете личен однос со Него преку молитва од твоето срце како молитва како што е следново.

"О Боже, јас сум грешник. Целиот мој живот сум бил грешник. Прости ми, Господи. Го примам Исус како мој Спасител. Му верувам како мој Господ. Ви благодарам што ме спасивте. Во името на Исус, Амин. "

Ако никогаш не сте го примиле Господ Исус како личен Спасител, но сте го примиле денес откако ја прочитавте оваа покана, ве молиме известете ни. Ние би сакале да слушнеме од вас.

Има надеж

Почитувани пријатели,

Дали знаете кој е Исус? Исус е вашиот духовен спасител. Збунет? Па само прочитајте.

Гледате, Бог го испрати Својот Син, Исус, во светот за да ни ги прости нашите гревови и да нè спаси од вечното мачење во местото наречено пекол.

Во пеколот, вие сте сами во целосна темнина и врескате за вашиот живот. Се палиш жив за цела вечност. Вечноста трае вечно!

Мирисате на сулфур во пеколот и слушате крвави извици на оние кои го отфрлија Господ Исус Христос. Згора на тоа, ќе се сеќавате на сите ужасни работи што некогаш сте ги направиле, на сите луѓе што сте ги избрале. Овие спомени ќе ве прогонуваат засекогаш и секогаш! Никогаш нема да престане. И ќе посакате да им обрнувавте внимание на сите луѓе кои ве предупредија за пеколот.

Има надеж иако. Се надевам дека се наоѓа во Исус Христос.

Бог го испрати Својот Син, Господ Исус да умре за нашите гревови. Тој беше обесен на крст, исмејуван и претепан, на главата му беше фрлена круна од трње, плаќајќи за гревовите на светот за оние што ќе веруваат во Него.

Тој подготвува место за нив во место наречено небо, каде што нема солзи, таги или болка да ги нанесе. Нема грижи или грижи.

Место толку убаво што е неописливо. Ако сакате да одите на рајот и да поминете вечност со Бога, исповедете му на Бога дека сте грешник што заслужувате пекол и го прифаќате Господ Исус Христос како ваш личен Спасител.

Драги души,

Дали имате сигурност дека кога ќе умрете ќе бидете во присуство на Господ на небото? Смрт за верник е само врата која се отвора во вечен живот.

Оние што ќе заспијат во Исус, ќе бидат обединети со своите блиски на небото. Оние што сте ги положиле во гробот во солзи, повторно ќе ги сретнете со радост! О, да ја видам нивната насмевка и да го почувствувам нивниот допир ... никогаш повеќе да не се разделувам!

Сепак, ако не верувате во Господ, одите во пеколот. Не постои пријатен начин да се каже тоа.

Светото Писмо вели: "Зашто сите згрешија и не ја слават Божјата слава". Римјани 3: 23

"Ако со устата ти исповедаш Господ Исус и ќе веруваш во твоето срце дека Бог го воскресна од мртвите, ќе се спасиш". Римјани 10: 9

Не заспивај без Исус додека не се уверите во место на небото.

Вечерва, ако сакате да добиете дар на вечен живот, прво мора да верувате во Господ. Треба да барате да ви бидат простени гревовите и да се надевате на Господа. Да бидеш верник во Господ, побарај вечен живот. Има само еден начин до небото, а тоа е преку Господ Исус. Тоа е Божји прекрасен план за спасение.

Можете да започнете личен однос со Него преку молитва од твоето срце како молитва како што е следново.

"О Боже, јас сум грешник. Целиот мој живот сум бил грешник. Прости ми, Господи. Го примам Исус како мој Спасител. Му верувам како мој Господ. Ви благодарам што ме спасивте. Во името на Исус, Амин. "

Ако никогаш не сте го примиле Господ Исус како личен Спасител, но сте го примиле денес откако ја прочитавте оваа покана, ве молиме известете ни. Ние би сакале да слушнеме од вас.

Што вели Библијата дека се случува откако ќе умрете

Секој ден илјадници луѓе ќе го одземат последниот здив и ќе се лизнат во вечноста, или во рајот или во пеколот. Иако никогаш нема да ги знаеме нивните имиња, реалноста на смртта се случува секој ден.

Што се случува во моментот кога ќе умреш?

Во моментот кога ќе умреш, твојата душа привремено заминува од твоето тело за да го чекаш Воскресението.

Оние кои ја ставаат својата вера во Христа ќе ги носат ангелите во присуство на Господ. Тие сега се утешени. Отсутен од телото и присутен кај Господ.

Во меѓувреме, неверниците чекаат во Хадес за конечната пресуда.

"И во пеколот тој ги крева очите и се мачи ... И тој извика и рече:" Оче, Авраам, помилуј ме, и испрати Лазар, за да го натопи врвот од прстот во вода и да го излади мојот јазик; зашто сум мачен во овој пламен. "~ Лука 16: 23a-24

"Тогаш правот ќе се врати на земјата како што беше; и духот ќе се врати кај Бога, кој го даде". ~ Екклесист 12: 7

Иако, тагуваме за загубата на нашите најблиски, жалиме, но не како оние кои немаат надеж.

„Зашто, ако веруваме дека Исус умре и воскресна, така и оние што спијат во Исус, Бог ќе ги донесе со себе. Тогаш ние, живите и преостанатите, ќе бидеме фатени заедно со нив во облаците, за да го сретнеме Господа во воздухот: така ќе бидеме некогаш со Господа. Затоа утевајте се еден со друг со овие зборови “. ~ 1 Солунјаните 4:14, 17-18

Додека телото на неверувачот останува да се одмори, кој може да ги разбере маките што ги доживува ?! Неговиот дух вика! "Пеколот одозгора е преместен за тебе да те сретне при твоето доаѓање ..." Исаија 14: 9a

Неподготвен е да се сретне со Бога!

Иако тој плаче во маките, неговата молитва не нуди никаква утеха, зашто е утврден голем залив, каде што никој не може да помине на другата страна. Само тој останува во својата мизерија. Сам во неговите спомени. Пламенот на надежот засекогаш се изгаснува од повторно да ги види своите сакани.

Напротив, драгоцено пред Господа е смртта на Неговите светци. Придружувани од ангелите во присуство на Господ, сега тие се утешени. Нивните искушенија и страдања се минато. Иако нивното присуство ќе биде длабоко пропуштено, тие се надеваат повторно да ги видат своите најблиски.

Драги души,

Дали имате сигурност дека кога ќе умрете ќе бидете во присуство на Господ на небото? Смрт за верник е само врата која се отвора во вечен живот.

Оние што ќе заспијат во Исус, ќе бидат обединети со своите блиски на небото. Оние што сте ги положиле во гробот во солзи, повторно ќе ги сретнете со радост! О, да ја видам нивната насмевка и да го почувствувам нивниот допир ... никогаш повеќе да не се разделувам!

Сепак, ако не верувате во Господ, одите во пеколот. Не постои пријатен начин да се каже тоа.

Светото Писмо вели: "Зашто сите згрешија и не ја слават Божјата слава". Римјани 3: 23

"Ако со устата ти исповедаш Господ Исус и ќе веруваш во твоето срце дека Бог го воскресна од мртвите, ќе се спасиш". Римјани 10: 9

Не заспивај без Исус додека не се уверите во место на небото.

Вечерва, ако сакате да добиете дар на вечен живот, прво мора да верувате во Господ. Треба да барате да ви бидат простени гревовите и да се надевате на Господа. Да бидеш верник во Господ, побарај вечен живот. Има само еден начин до небото, а тоа е преку Господ Исус. Тоа е Божји прекрасен план за спасение.

Можете да започнете личен однос со Него преку молитва од твоето срце како молитва како што е следново.

"О Боже, јас сум грешник. Целиот мој живот сум бил грешник. Прости ми, Господи. Го примам Исус како мој Спасител. Му верувам како мој Господ. Ви благодарам што ме спасивте. Во името на Исус, Амин. "

Ако никогаш не сте го примиле Господ Исус како личен Спасител, но сте го примиле денес откако ја прочитавте оваа покана, ве молиме известете ни. Ние би сакале да слушнеме од вас.

Дали ќе се запознаеме еден со друг во рајот?

Кој од нас не заплакал на гробот на некој близок,
или ја оплакуваа нивната загуба со толку многу прашања неодговорени? Ќе ги запознаеме нашите најблиски на небото? Ќе го видиме ли лицето повторно?

Смртта е тажна со нејзиното раздвојување, тешко е за оние што ги оставаме зад себе. Оние што многу често сакаат длабоко да жалат, чувствуваат болка во празното столче.

Сепак, ние жалиме за оние што заспа во Исус, но не како оние кои немаат надеж. Писмото е вткаено со утеха што не само што ќе ги запознаеме нашите најблиски на небото, туку заедно ќе бидеме заедно со нив.

Иако ја жалиме загубата на нашите најблиски, ќе имаме вечност да бидеме со оние во Господ. Познатиот звук на нивниот глас ќе ви го повика името. Така ќе бидеме некогаш со Господ.

Што е со нашите најблиски кои можеби умреле без Исус? Дали повторно ќе го видите нивното лице? Кој знае дека во последниве мигови не му верувале на Исус? Никогаш не можеме да ја знаеме оваа страна на небото.

„Зашто сметам дека страдањата од денешното време не се достојни да се споредат со славата што ќе се открие кај нас. Римјаните 8: 18

„Зашто самиот Господ ќе се спушти од небото со извик, со гласот на архангелот и со труба Божја: и мртвите во Христа ќе се воскреснат прво

Тогаш ние што сме живи и ќе останеме, ќе бидеме фатени заедно со нив во облаците за да го пречекаме Господ во воздухот: и така ќе бидеме некогаш со Господ. Затоа, утешувајте се едни со други со овие зборови. “~ 1 Солунците 4: 16-18

Драги души,

Дали имате сигурност дека кога ќе умрете ќе бидете во присуство на Господ на небото? Смрт за верник е само врата која се отвора во вечен живот.

Оние што ќе заспијат во Исус, ќе бидат обединети со своите блиски на небото. Оние што сте ги положиле во гробот во солзи, повторно ќе ги сретнете со радост! О, да ја видам нивната насмевка и да го почувствувам нивниот допир ... никогаш повеќе да не се разделувам!

Сепак, ако не верувате во Господ, одите во пеколот. Не постои пријатен начин да се каже тоа.

Светото Писмо вели: "Зашто сите згрешија и не ја слават Божјата слава". Римјани 3: 23

"Ако со устата ти исповедаш Господ Исус и ќе веруваш во твоето срце дека Бог го воскресна од мртвите, ќе се спасиш". Римјани 10: 9

Не заспивај без Исус додека не се уверите во место на небото.

Вечерва, ако сакате да добиете дар на вечен живот, прво мора да верувате во Господ. Треба да барате да ви бидат простени гревовите и да се надевате на Господа. Да бидеш верник во Господ, побарај вечен живот. Има само еден начин до небото, а тоа е преку Господ Исус. Тоа е Божји прекрасен план за спасение.

Можете да започнете личен однос со Него преку молитва од твоето срце како молитва како што е следново.

"О Боже, јас сум грешник. Целиот мој живот сум бил грешник. Прости ми, Господи. Го примам Исус како мој Спасител. Му верувам како мој Господ. Ви благодарам што ме спасивте. Во името на Исус, Амин. "

Ако никогаш не сте го примиле Господ Исус како личен Спасител, но сте го примиле денес откако ја прочитавте оваа покана, ве молиме известете ни. Ние би сакале да слушнеме од вас.

Треба да зборувате? Имате прашања?

Ако сакате да не контактирате за духовно водство, или за следење грижа, слободно да ни пишете на photosforsouls@yahoo.com. Ние ги цениме вашите молитви и со нетрпение очекуваме да ви се сретнеме во вечноста!

Кликнете тука за „Мир со Бога“