Nuk është Hope

A e dini se kush është Jezusi? 

Epo thjesht lexoni…

AfrikaansShqipአማርኛالعربيةՀայերենAzərbaycan diliEuskaraБеларуская моваবাংলাBosanskiБългарскиCatalàCebuanoChichewa简体中文繁體中文CorsuHrvatskiČeština‎DanskNederlandsEnglishEsperantoEestiFilipinoSuomiFrançaisFryskGalegoქართულიDeutschΕλληνικάગુજરાતીKreyol ayisyenHarshen HausaŌlelo Hawaiʻiעִבְרִיתहिन्दीHmongMagyarÍslenskaIgboBahasa IndonesiaGaeligeItaliano日本語Basa Jawaಕನ್ನಡҚазақ тіліភាសាខ្មែរ한국어كوردی‎КыргызчаພາສາລາວLatinLatviešu valodaLietuvių kalbaLëtzebuergeschМакедонски јазикMalagasyBahasa MelayuമലയാളംMalteseTe Reo MāoriमराठीМонголဗမာစာनेपालीNorsk bokmålپښتوفارسیPolskiPortuguêsਪੰਜਾਬੀRomânăРусскийSamoanGàidhligСрпски језикSesothoShonaسنڌيසිංහලSlovenčinaSlovenščinaAfsoomaaliEspañolBasa SundaKiswahiliSvenskaТоҷикӣதமிழ்తెలుగుไทยTürkçeУкраїнськаاردوO‘zbekchaTiếng ViệtCymraegisiXhosaיידישYorùbáZulu

Fotografitë për Shpirtrat është një faqe në internet e krijuar për të inkurajuar besimtarët dhe për të arritur shpirtrat e humbur për Zotin, veçanërisht ata që mendojnë se kanë rënë shumë larg nga hiri i Zotit për t'u shpëtuar.

 Ne e shohim secilin vizitor si një shpirt të mundshëm që mund të arrijmë dhe Zoti ka bërë bollëk mbi gjithçka që kemi imagjinuar, në shpëtimin e atyre që janë paraqitur ungjillin nëpërmjet Fotove për Shpirtrat.

Ne do të vlerësonim lutjet tuaja duke kërkuar bekimin e Zotit për këtë shërbesë dhe të përgatisim zemrat e atyre që kanë vizituar faqen tonë, në mënyrë që jeta e tyre të ndryshojë, për t'i sjellë ata më pranë Tij.

Ne ju ftojmë të qëndroni për aq kohë sa dëshironi, dhe të kërkoni koleksionin tonë të fotografive të natyrës dhe shkrimeve frymëzuese.

Mos ngurroni të shkarkoni ose printoni ndonjë fotografi në galerinë tonë, për përdorimin tuaj personal, buletinet e kishës, kartat, etj ... ose për të shtuar lidhjen tonë në faqen tuaj.

Faleminderit për mbështetjen tuaj në partneritetin me ne për përhapjen e Ungjillit.

***

Plani i thjeshtë i Shpëtimit të Perëndisë në gjuhë të ndryshme

Si të bëhem i krishterë? Merre Jezusin si Shpëtimtarin tim

Burime për Rritjen dhe Dishepulimin Tuaj Shpirtëror

dishepullizimi

A keni ndjerë pak të humbur dhe keni dashur që të keni një udhëzues të shpejtë për marrëdhënien tuaj me Perëndinë? Kjo eshte!

Një Letër Nga Qielli

Engjëjt erdhën dhe më çuan në praninë e Zotit, të dashur zonjë. Ata më sillën si ju, kur unë do të zinte gjumi. U zgjova në krahët e Jezusit, Ai që dha jetën e Tij për mua!

Është kaq e bukur këtu, mama; aq bukur sa ti ke thënë gjithmonë! Një lumë i pastër i ujit të jetës, i qartë si kristal, që del nga fronti i Perëndisë.

Pra, e tronditur nga dashuria e Tij ishte unë, e dashur mama! Imagjinoni gëzimin tim duke parë Jezusin ballë për ballë! Buzëqeshja e tij - aq e ngrohtë ... Fytyra e tij - aq e ndritshme ... "Mirë se vini në shtëpi fëmijën tim!" Ai me butësi tha.

Oh, mos u trishtoni për mua, mama. Unë mund të luaj dhe kërcej valle dhe këndoj! Ndihem kaq i lehtë në këmbët e mia, siç jam duke ëndërruar, mama! Ndonjëherë qesh duke kërcyer në praninë e engjëjve. Mallkimi i vdekjes ka humbur ndjenjën e saj.

Oh, mos qaj për mua kështu, mama. Suhat tuaja të bien si shiu i verës. Vdekja është e trishtuar me ndarjen e saj. Bërtit për një kohë, por jo si ata që bërtasin kot.

Edhe pse Perëndia më thirri në shtëpi kaq herët, me kaq shumë ëndrra, kaq shumë këngë të panjohura, unë do të jem në zemrën tënde, në kujtimet e tua të çmuara. Momentet që kemi patur do t'ju mbajnë.

Mos harroni, mama, kur në kohën e gjumit unë do të zvarritem në shtratin tënd? Ju do të më tregoni histori për Jezusin dhe dashurinë që Ai kishte për ne.

Kam shikuar në fytyrën tuaj dhe më tha, ndërsa më lexove nga dritëja e qirinjve. "A do të vijnë engjëjt për të më çuar në shtëpi gjithashtu, mama?" Ju keni ngrënë me ngacmim, me flokët e mi. "Po, engjëlli im i vogël, por duhet të presësh. Besoni Atë si Shpëtimtarin tuaj dhe në gjakun e Tij që u derdh për ju. "

Në gjunjët e përkulur, ju lutët për mua, një lot i përplasur poshtë faqen tuaj. "A ishte kjo një mamë lotsjellës?" Ju pyeta me butësi. Ti shikoje larg prej meje. Një psherëtimë e butë i shpëtoi buzët ... mbledhur mendimet tuaja së bashku ... "Po, engjëlli im i vogël, lotët në zemrën time më falin namazet".

Mbaj mend ato netë, mama ~ tregimet tuaja të çmuara. Lullabies e mamasë që mbërtheva në zemrën time. Në errësirë, përplasja e derës së babait i bëri jehonë pijen e tij gjatë natës. Nëpërmjet mureve të hollë mund të të dëgjoj të qajë. Një engjëll qan, mamaja ime. "Kujdesu për mamën ..." E pyeta me zë të butë, lotim lutjet e mia me lot.

Atë natë kur u lutët për mua, zbrita në gjunjë. Drita e hënës vallëzonte në dysheme druri kur i kërkova Perëndisë që të më shpëtonte. Megjithëse nuk e dija se çfarë të thosha në fillim, më kujtohet ajo që ke thënë. Lutuni nga zemra, të dashur fëmijë, ju thoni me butësi duke u kthyer në derë për t'u larguar.

"I dashur Jezus, jam mëkatar. Më vjen keq për mëkatet e mia. Më vjen keq që ata ishin aq të rëndë për ty, kur ata të gozhduan në pemë. Ejani në zemrën time, Zot Jezus, dhe nëse engjëjt vijnë, më çoni në qiell me Ty. Dhe Jezusi, dëgjoj mamanë që qan. Shikoni ndërsa ajo fle. Falja baba që po të thotë kështu, siç më ke falur mua. Në emrin e Jezusit. Amen. "

Jezusi erdhi në jetën time atë natë, i dashur mama! Në errësirë ​​mund të të ndieja buzëqeshje. Këmbanat ranë për mua në qiell! Emri im është shkruar në Librin e Jetës.

Pra, mos qaj për mua, mama e dashur. Unë jam këtu në qiell për shkakun tënd. Tani Jezusi ka nevojë për ju, sepse atje janë vëllezërit e mi. Ka më shumë punë në tokë që ta bëni.

Një ditë kur puna juaj të mbarojë, engjëjt do të vijnë për t'ju mbajtur. Në mënyrë të sigurtë në krahët e Jezusit, atij që e donte dhe vdiq për ty.

I dashur shpirt,

A keni sigurinë që kur të vdisni, do të jeni në praninë e Zotit në qiell? Vdekja për një besimtar është vetëm një derë që hapet në jetën e përjetshme.

Ata që bien në gjumë në Jezusin do të ribashkohen me të dashurit e tyre në parajsë. Ata që i keni hedhur në varr me lot, do t'i takoni përsëri me gëzim! Oh, të shoh buzëqeshjen e tyre dhe të ndiej prekjen e tyre ... të mos ndahem më kurrë!

Megjithatë, nëse nuk besoni në Zotin, do të shkoni në ferr. Nuk ka asnjë mënyrë të këndshme për ta thënë atë.

Shkrimi thotë: "Sepse të gjithë kanë mëkatuar dhe nuk kanë ardhur nga lavdia e Perëndisë". Romakëve 3: 23

"Nëse ti do të rrëfesh me gojën tënde Zotin Jezus dhe do të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ka ringjallur prej së vdekurish, do të shpëtohesh." Romakëve 10: 9

Mos bini në gjumë pa Jezusin derisa të jeni të sigurt për një vend në qiell.

Sonte, nëse dëshironi të pranoni dhuratën e jetës së përjetshme, së pari duhet të besoni në Zotin. Duhet të kërkoni që mëkatet tuaja të falen dhe të vendosni besimin tuaj te Zoti. Të jesh besimtar në Zot, të kërkosh jetën e përjetshme. Ka vetëm një mënyrë për në qiell, dhe kjo është nëpërmjet Zotit Jezus. Ky është plani i mrekullueshëm i Perëndisë për shpëtimin.

Ju mund të filloni një marrëdhënie personale me Të duke lutur nga zemra juaj një lutje si më poshtë.

"Oh Zot, unë jam një mëkatar. Unë kam qenë një mëkatar gjithë jetën time. Më fal, Zot. E marr Jezusin si Shpëtimtarin tim. I besoj Atij si Zotin tim. Faleminderit për shpëtimin tim. Në emër të Jezusit, Amen. "

Nëse nuk e keni marrë kurrë Zotin Jezus si Shpëtimtarin tuaj personal, por e keni marrë Atë sot pasi keni lexuar këtë ftesë, ju lutemi na njoftoni. Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

Një letër nga ferri

“Dhe në ferr ai ngriti sytë, duke qenë në mundime, dhe pa Abrahamin nga larg dhe Llazarin në gji të tij. Ai bërtiti dhe tha: "At Abraham, ki mëshirë për mua dhe dërgo Llazarin që të ma fusë majën e gishtit në ujë dhe të më freskojë gjuhën; sepse jam munduar në këtë flakë. ~ Luka 16: 23-24

Atëherë ai tha: "O baba, pra, të lutem që ta dërgosh në shtëpinë e babait tim. Unë kam pesë vëllezër; që ai t'u dëshmojë atyre, që të mos vijnë edhe ata në këtë vend të mundimit. " ~ Luka 16: 27-28

Sonte, gjatë leximit të kësaj letre, nëna, babai, motra, vëllai ose shoku më i dashur do të kalojnë në përjetësi vetëm për të përmbushur vendimin e tyre në ferr.

Imagjinoni të merrni një letër si kjo nga një nga të dashurit tuaj. Shkruar nga një i ri për nënën e tij me frikë nga Zoti. Ai vdiq dhe shkoi në Ferr ... Le të mos thuhet për ju!

Një letër nga ferri

E dashur mama,

Unë po ju shkruaj nga vendi më i tmerrshëm që kam parë ndonjëherë, dhe më të tmerrshëm se sa mund të imagjinoni ndonjëherë. Është BLACK këtu, kështu që DARK që unë nuk mund të shoh edhe të gjitha shpirtrat që unë jam vazhdimisht bumping në. Unë vetëm e di se ata janë njerëz si unë veten nga gjakderdhje SCREAMS. Zëri im është zhdukur nga bërtitja ime ndërsa shkunda dhimbjen dhe vuajtjet. Unë nuk mund të qaj më për ndihmë, dhe nuk është aspak e dobishme, nuk ka asnjë këtu që ka ndonjë dhembshuri për gjendjen time të vështirë.

DHIMBJA dhe vuajtjet në këtë vend janë absolutisht të padurueshme. Më konsumon aq shumë çdo mendim, sa nuk mund ta dija nëse kishte ndonjë ndjesi tjetër që të vinte mbi mua. Dhimbja është aq e fortë, sa nuk ndalet kurrë ditë e natë. Kthimi i ditëve nuk duket për shkak të errësirës. Ajo që mund të jetë asgjë më shumë se minuta ose edhe sekonda duket si shumë vite pa mbarim. Mendimi se kjo vuajtje vazhdon pa fund është më shumë sesa mund të duroj. Mendja ime po vërtitet gjithnjë e më shumë me kalimin e çdo momenti. Ndihem si një i çmendur, madje nuk mund të mendoj qartë nën këtë ngarkesë konfuzioni. Kam frikë se po e humbas mendjen.

Frika është po aq e keqe sa dhimbja, ndoshta edhe më e keqe. Unë nuk e shoh se si mund të jetë më e keqe nga kjo, por jam në frikë të vazhdueshme që mund të jetë në çdo moment.

Gojën time është tharë, dhe do të bëhet më shumë. Është shumë e thatë që gjuha ime të çahet në çatinë e gojës sime. Më kujtohet se predikuesi i vjetër duke thënë se ishte ajo që Jezu Krishti duroi ndërsa varte në atë kryq të vjetër të thyer. Nuk ka lehtësim, jo ​​aq shumë sa një pikë e vetme e ujit për të ftohur gjuhën time të fryrë.

Për t'i shtuar edhe më shumë mjerim këtij vendi të mundimit, unë e di që unë meritoj të jem këtu. Unë jam duke u ndëshkuar me të drejtë për veprat e mia. Dënimi, dhimbja, vuajtja nuk janë më të këqija sesa meritoj me të drejtë, por duke pranuar se tani kurrë nuk do ta lehtësoj ankthin që digjet përjetësisht në shpirtin tim të mjerë. Unë e urrej veten time sepse kam bërë mëkatet për të fituar një fat kaq të tmerrshëm, e urrej djallin që më mashtroi në mënyrë që të përfundoja në këtë vend. Dhe për aq sa e di është një ligësi e patregueshme të mendosh një gjë të tillë, unë e urrej vetë Zotin që dërgoi Birin e tij të vetëmlindur për të ma kursyer këtë mundim. Unë kurrë nuk mund ta fajësoj Krishtin që vuajti, u përgjak dhe vdiq për mua, por gjithsesi e urrej atë. Unë nuk mund të kontrolloj as ndjenjat e mia që di të jem i lig, i mjerë dhe i poshtër. Unë jam më i lig dhe i poshtër tani se kurrë në ekzistencën time tokësore. Oh, sikur të kisha dëgjuar.

Çdo ndëshkim tokësor do të ishte shumë më i mirë se ky. Të vdes një vdekje të ngadaltë agonizing nga kanceri; Të vdesin në një ndërtesë të djegur, si viktima të sulmeve terroriste 9-11. Edhe për t'u gozhduar në një kryq pasi u rrahën pa mëshirë si Biri i Perëndisë; Por për të zgjedhur këto mbi gjendjen time të tanishme nuk kam fuqi. Unë nuk kam atë zgjedhje.

Tani e kuptoj se kjo vuajtje dhe vuajtje është ajo që Jezusi ka lindur për mua. Unë besoj se ai vuajti, vuajti dhe vdiq për të paguar për mëkatet e mia, por vuajtja e tij nuk ishte e përjetshme. Pas tri ditësh ai u ngrit në fitoren mbi varrin. Oh, unë besoj SO, por mjerisht, është tepër vonë. Siç thotë kënga e ftesës së vjetër që më kujtohet shumë herë, jam "Një ditë shumë vonë".

Ne jemi ALL besimtarë në këtë vend të tmerrshëm, por besimi ynë nuk është asgjë. Është shumë vonë. Dera është e mbyllur. Pema ka rënë dhe këtu do të shtrihet. Ne ferr. E humbur përgjithmonë. Asnjë Shpresë, Jo Komoditet, Jo Paqe, Jo Joy.

Kurrë nuk do të ketë fund të vuajtjeve të mia. Më kujtohet ai predikues plak ndërsa do të lexonte "Dhe tymi i mundimit të tyre ngrihet në shekuj të shekujve: Dhe ata nuk kanë pushim as ditë as natë"

Dhe kjo është ndoshta gjëja më e keqe për këtë vend të tmerrshëm. MË KUJTOHET. Mbaj mend shërbimet e kishës. Mbaj mend ftesat. Gjithmonë kam menduar se ata ishin kaq të furishëm, kaq budalla, aq të padobishëm. Dukej se unë isha shumë "e vështirë" për gjëra të tilla. Unë e shoh të gjitha të ndryshme tani, mami, por ndryshimi im i zemrës nuk ka rëndësi në këtë pikë.

Kam jetuar si një budalla, kam bërë sikur budalla, kam vdekur si budalla, dhe tani duhet të vuaj vuajtjet dhe ankthin e një budallai.

Oh, mami, sa më mungon shumë ngushëllimet e shtëpisë. Asnjëherë s'do ta njoh dot të dashurit tuaj të butë nëpër ballin tim të ndezur. Nuk ka mëngjes më të ngrohtë ose ushqim të gatuar në shtëpi. Asnjëherë më nuk do ta ndiej ngrohtësinë e zjarrit gjatë natës së dimrit të ftohtë. Tani zjarri nuk mbulon vetëm këtë trup që shkatërrohet me dhimbje përtej krahasimit, por zjarri i zemërimit të një Perëndie të Plotfuqishëm konsumon qenien time shumë të brendshme me një ankth që nuk mund të përshkruhet siç duhet në asnjë gjuhë vdekjeprurëse.

Unë dëshiroj të kaloj nëpër një livadh harlisur të gjelbër në pranverë dhe të shoh lule të bukura, duke u ndalur për të marrë aromën e parfumit të tyre të ëmbël. Përkundrazi, unë jap dorëheqjen ndaj erës së zjarrtë të squfurit, squfurit dhe një nxehtësie kaq intensive saqë të gjitha shqisat e tjera thjesht nuk më kanë arritur.

Oh, mami, si një adoleshent, gjithmonë e urrej të dëgjoj zhurmën dhe hidhërimin e foshnjave të vogla në kishë, madje edhe në shtëpinë tonë. Mendova se ata ishin një shqetësim i tillë për mua, një acarim i tillë. Sa kohë kam për të parë për një moment të shkurtër një nga ato fytyra të pafajshme. Por nuk ka fëmijë në Ferr, Mami.

Nuk ka Bibla në ferr, nëna më e dashur. Shkrimet e vetme brenda mureve të djegura të të mallkuarve janë ato që unazë në veshët e mi orë pas ore, momenti pas momentit të mjerë. Megjithatë, ato nuk ofrojnë asnjë ngushëllim dhe shërbejnë vetëm për të më kujtuar se çfarë budallai kam qenë.

Po të mos ishte për kotësinë e tyre, mamaja, mund të gëzoheshit për të ditur se këtu ka një mbledhje pa mbarim lutjesh këtu në ferr. Pa marrë parasysh, nuk ka Frymën e Shenjtë që të ndërmjetësojë për ne. Lutjet janë aq të zbrazëta, aq të vdekura. Ato përbëjnë asgjë më shumë se klithmat për mëshirën që ne të gjithë e dimë se kurrë nuk do të marrin përgjigje.

Ju lutemi paralajmëroni mamanë vëllezërit e mi Unë isha më i moshuari, dhe mendoja se duhej të isha "cool". Ju lutem, tregoni atyre se askush në ferr nuk është i ftohtë. Ju lutem, paralajmëro miqtë e mi, madje edhe armiqtë e mi, që të mos vijnë edhe në këtë vend mundimi.

Sa e tmerrshme sa ky vend është, mami, shoh se nuk është destinacioni im i fundit. Ndërsa Satanai na qesh në të gjithë ne këtu, dhe ndërsa turmat bashkohen vazhdimisht në këtë festë mjerimi, ne vazhdimisht kujtohemi se një ditë në të ardhmen, të gjithë do të thirret në mënyrë individuale për t'u paraqitur përpara Fronit të Gjykimit të Perëndisë së Plotfuqishëm.

Perëndia do të na tregojë fatin tonë të përjetshëm të shkruar në librat pranë të gjitha veprave tona të liga. Ne nuk do të kemi asnjë mbrojtje, asnjë justifikim dhe asgjë për të thënë përveç se të rrëfejmë drejtësinë e dënimit tonë para gjyqtarit suprem të të gjithë tokës. Pak para se të hidhet në destinacionin tonë përfundimtar të vuajtjes, Liqenin e Zjarrit, ne do të duhet të shohim fytyrën e atij që me dëshirë vuajti vuajtjet e ferrit që ne të mund të shpëtonim prej tyre. Ndërsa qëndrojmë atje në praninë e tij të shenjtë për të dëgjuar shpalljen e dënimit tonë, ju do të jeni atje mami për të parë të gjitha.

Ju lutem më falni për të varur kokën time në turp, siç e di unë nuk do të jetë në gjendje të mbajnë për të parë në fytyrën tuaj. Ju tashmë do të jeni të përshtatur në imazhin e Shpëtimtarit dhe unë e di se do të jetë më shumë se sa unë mund të qëndroj.

Do të doja të largohem nga ky vend dhe të bashkohem me ju dhe shumë të tjerë që i kam njohur për vitet e mia të shkurtra në tokë. Por e di që kurrë nuk do të jetë e mundur. Meqë e di që nuk mund t'i shpëtoj kurrë vuajtjeve të të dënuarve, them me lot, me një pikëllim dhe me dëshpërim të thellë që kurrë nuk mund të përshkruhet plotësisht, kurrë nuk kam për të parë ndonjë nga ju përsëri. Ju lutem mos më bashko me mua këtu.

Në ankth të përjetshëm, Biri / Bija Jote, Dënuar dhe Humbur përgjithmonë

I dashur shpirt,

A keni sigurinë që kur të vdisni, do të jeni në praninë e Zotit në qiell? Vdekja për një besimtar është vetëm një derë që hapet në jetën e përjetshme.

Ata që bien në gjumë në Jezusin do të ribashkohen me të dashurit e tyre në parajsë. Ata që i keni hedhur në varr me lot, do t'i takoni përsëri me gëzim! Oh, të shoh buzëqeshjen e tyre dhe të ndiej prekjen e tyre ... të mos ndahem më kurrë!

Megjithatë, nëse nuk besoni në Zotin, do të shkoni në ferr. Nuk ka asnjë mënyrë të këndshme për ta thënë atë.

Shkrimi thotë: "Sepse të gjithë kanë mëkatuar dhe nuk kanë ardhur nga lavdia e Perëndisë". Romakëve 3: 23

"Nëse ti do të rrëfesh me gojën tënde Zotin Jezus dhe do të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ka ringjallur prej së vdekurish, do të shpëtohesh." Romakëve 10: 9

Mos bini në gjumë pa Jezusin derisa të jeni të sigurt për një vend në qiell.

Sonte, nëse dëshironi të pranoni dhuratën e jetës së përjetshme, së pari duhet të besoni në Zotin. Duhet të kërkoni që mëkatet tuaja të falen dhe të vendosni besimin tuaj te Zoti. Të jesh besimtar në Zot, të kërkosh jetën e përjetshme. Ka vetëm një mënyrë për në qiell, dhe kjo është nëpërmjet Zotit Jezus. Ky është plani i mrekullueshëm i Perëndisë për shpëtimin.

Ju mund të filloni një marrëdhënie personale me Të duke lutur nga zemra juaj një lutje si më poshtë.

"Oh Zot, unë jam një mëkatar. Unë kam qenë një mëkatar gjithë jetën time. Më fal, Zot. E marr Jezusin si Shpëtimtarin tim. I besoj Atij si Zotin tim. Faleminderit për shpëtimin tim. Në emër të Jezusit, Amen. "

Nëse nuk e keni marrë kurrë Zotin Jezus si Shpëtimtarin tuaj personal, por e keni marrë Atë sot pasi keni lexuar këtë ftesë, ju lutemi na njoftoni. Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

Një Letër Dashurie nga Jezusi

E pyeta Jezusin: "Sa më doni mua?" Ai tha, "Kjo shumë" dhe shtriu duart e Tij dhe vdiq. Vdiq për mua, një mëkatar rënë! Ai vdiq edhe për ty.

***

Natën para vdekjes sime, ti ishe në mendje. Si kam dashur të kem një marrëdhënie me ju, për të kaluar përjetësinë me ju në qiell. Megjithatë, mëkati ju ndau prej Meje dhe Atit tim. Një sakrificë e gjakut të pafajshëm duhej për pagesën e mëkateve tuaja.

Kishte ardhur ora kur unë do të jepja jetën time për ty. Me ashpërsinë e zemrës, shkova në kopsht për t'u lutur. Në agoninë e shpirtit unë i djersem, ashtu siç bëja, gjakderdhjeje kur thirra Perëndinë ... "... O Ati im, nëse është e mundur, le të kalojë kjo kupë nga unë: megjithatë jo siç dua unë, por ashtu si do ti. "~ Mateu 26: 39

Derisa isha në kopsht, ushtarët erdhën për të arrestuar Mua edhe pse isha i pafajshëm për ndonjë krim. Më sollën përpara sallës së Pilatit. U ndal para akuzuesve të Mi. Atëherë Pilati më çoi dhe më fshikulluan. Mashtrimet e prera thellë në shpinë kur mora rrahjen për ty. Atëherë ushtarët më zhdukën dhe më vunë një mantel të kuq. Ata bënë një kurorë me gjemba mbi kokën time. Gjaku rrjedh poshtë fytyrën time ... nuk kishte bukuri që të më duhej.

Atëherë ushtarët më përqeshin duke thënë: "Tungjatjeta, o mbret i Judenjve! Ata më sollën para turmës brohoritare duke bërtitur, "Kryqëzoje Atë. Kryqëzoje Atë. "Unë qëndrova atje në heshtje, të përgjakur, të plagosur dhe të rrahur. Të plagosur për shkeljet tuaja, të shtypura për paudhësitë tuaja. Të përçmuar dhe të refuzuar nga njerëzit.

Pilati kërkoi të më lirojë, por i dha presion turmës. "Merrni atë dhe kryqëzojeni, sepse unë nuk gjej asnjë faj në të", u tha ai. Pastaj më çliroi për t'u kryqëzuar.

Ju keni qenë në mendje kur e çova Kryqin tim në kodrën solemne në Golgotha. Kam rënë nën peshën e saj. Ishte dashuria ime për ty, dhe të bëja vullnetin e Atit tim që më dha forcën për të duruar nën barrën e rëndë të saj. Atje, unë bartja pikëllimet tuaja dhe unë bartja vuajtjet tuaja duke hedhur poshtë jetën time për mëkatin e njerëzimit.

Ushtarët sneered duke i dhënë rrahje të rënda të çekanit ngarje thonjtë thellë në duart e mia dhe këmbët. Dashuria gozhdoi mëkatet e tua në kryq, për të mos u trajtuar kurrë më. Ata më ngreën dhe më lanë të vdisja. Megjithatë, ata nuk e morën jetën time. Unë me dëshirë dha atë.

Qielli u zi. Edhe dielli nuk ndriçon. Trupi im i dëmtuar me dhimbje tronditëse mori peshën e mëkatit tuaj dhe e mbajti dënimin në mënyrë që zemërimi i Perëndisë të mund të ishte i kënaqur.

Kur të gjitha gjërat u realizuan. E kam përkushtuar Frymën time në duart e Atit tim dhe i kam nxjerrë fjalët e mia përfundimtare, "Është mbaruar." E ula kokën dhe braktisa shpirtin.

Unë të dua ... Jezusin.

"Dashuria më e madhe nuk ka njeri se ky, që një njeri të japë jetën e tij për miqtë e tij." ~ John 15: 13

I dashur shpirt,

A keni sigurinë që kur të vdisni, do të jeni në praninë e Zotit në qiell? Vdekja për një besimtar është vetëm një derë që hapet në jetën e përjetshme.

Ata që bien në gjumë në Jezusin do të ribashkohen me të dashurit e tyre në parajsë. Ata që i keni hedhur në varr me lot, do t'i takoni përsëri me gëzim! Oh, të shoh buzëqeshjen e tyre dhe të ndiej prekjen e tyre ... të mos ndahem më kurrë!

Megjithatë, nëse nuk besoni në Zotin, do të shkoni në ferr. Nuk ka asnjë mënyrë të këndshme për ta thënë atë.

Shkrimi thotë: "Sepse të gjithë kanë mëkatuar dhe nuk kanë ardhur nga lavdia e Perëndisë". Romakëve 3: 23

"Nëse ti do të rrëfesh me gojën tënde Zotin Jezus dhe do të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ka ringjallur prej së vdekurish, do të shpëtohesh." Romakëve 10: 9

Mos bini në gjumë pa Jezusin derisa të jeni të sigurt për një vend në qiell.

Sonte, nëse dëshironi të pranoni dhuratën e jetës së përjetshme, së pari duhet të besoni në Zotin. Duhet të kërkoni që mëkatet tuaja të falen dhe të vendosni besimin tuaj te Zoti. Të jesh besimtar në Zot, të kërkosh jetën e përjetshme. Ka vetëm një mënyrë për në qiell, dhe kjo është nëpërmjet Zotit Jezus. Ky është plani i mrekullueshëm i Perëndisë për shpëtimin.

Ju mund të filloni një marrëdhënie personale me Të duke lutur nga zemra juaj një lutje si më poshtë.

"Oh Zot, unë jam një mëkatar. Unë kam qenë një mëkatar gjithë jetën time. Më fal, Zot. E marr Jezusin si Shpëtimtarin tim. I besoj Atij si Zotin tim. Faleminderit për shpëtimin tim. Në emër të Jezusit, Amen. "

Nëse nuk e keni marrë kurrë Zotin Jezus si Shpëtimtarin tuaj personal, por e keni marrë Atë sot pasi keni lexuar këtë ftesë, ju lutemi na njoftoni. Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

Një ftesë për të pranuar Krishtin

I dashur shpirti,

Sot rruga mund të duket e pjerrët dhe ndihesh i vetmuar. Dikush që besoni ju ka zhgënjyer. Perëndia i sheh lotët. Ai ndjen dhimbjen tuaj. Ai dëshiron të të ngushëllojë, sepse Ai është një mik që ngjitet më afër se një vëlla.

Perëndia ju do aq shumë sa që Ai dërgoi Birin e Tij të vetëm, Jezusin, të vdiste në vendin tuaj. Ai do t'ju falë për çdo mëkat që keni kryer, nëse jeni të gatshëm të largoheni nga mëkatet tuaja dhe të largoheni prej tyre.

Ndoshta ju mendoni, "Ai nuk do t'i falë mëkatet e mia sepse ato janë shumë të mëdha. Ti nuk i njeh mëkatet që kam bërë, kam humbur shumë larg nga dashuria e Tij ".

Unë i kuptoj mendimet tuaja, shpirtin e dashur. Unë, gjithashtu, ndihesha i padenjë dhe i pamerituar për dashurinë e Tij. Qëndrova në këmbët e kryqit duke iu lutur mëshirës, ​​por kjo është hiri i Perëndisë tonë.

Shkrimi thotë: "... Unë nuk erdha për të thirrur të drejtët, por mëkatarët për pendim." ~ Mark 2: 17b

Soul, që përfshin ju dhe mua.

Pa marrë parasysh se sa larg në gropë keni rënë, hiri i Perëndisë është më i madh. Shpirtrat pista të dëshpëruar, Ai erdhi për të shpëtuar. Ai do të arrijë dorën e Tij për të mbajtur tuajat.

Me zemrën tënde bien, thoni me Zotin:

"Unë jam një mëkatar. Unë kam qenë një mëkatar gjithë jetën time. Më fal, Zot. "

Ndoshta ju jeni si ai mëkatar i rënë. Ajo erdhi te Jezusi, duke e ditur se Ai ishte Ai që mund ta shpëtojë. Me lotët që fluturonin poshtë fytyrës së saj, ajo filloi t'i lante këmbët me lot, dhe i fshiu ato me flokët e saj. Ai tha, "Mëkatet e saj, të cilat janë shumë, falen ..." Shpirti, a mund të thotë ai prej jush sonte?

Ju mund të keni lot që rrjedhin në fytyrën tuaj ndërsa lidheni me të. Ndoshta ju keni parë pornografi dhe ndiheni të turpëruar, ose keni kryer tradhti bashkëshortore dhe dëshironi të faleni. “Mos më largo nga prania Jote. Më fal për të keqen që kam bërë.” Ti je po aq fajtore sa ajo, por i njëjti Jezus që e ka falur do të të falë edhe ty sonte.

Një ditë ju do të qëndroni përpara Zotit, transparente në praninë e Tij. Librat e jetës suaj do të jenë të hapura për t'u gjykuar. Çdo mendim ... çdo fjalë ... çdo motiv i zemrës tënde do të shfaqet në dritën e Tij ndriçuese. Çfarë do të thoni në praninë e Tij? Thuajuni Zotit: "Unë kam bërë një rrëmujë nga jeta ime, dua të fal." Perëndia e sheh zemrën tënde, shpirtin e dashur. Sigurisht, keni bërë zgjedhje të gabuara, por Ai ende ju do!

Ndoshta ju keni menduar për ta dhënë jetën tuaj te Krishti, por e hiqni atë për një arsye ose një tjetër. "Sot, nëse dëgjoni zërin e tij, mos e fortësoni zemrën tuaj." ~ Hebrenjve 4: 7b

Shkrimi thotë: "Sepse të gjithë kanë mëkatuar dhe nuk kanë ardhur nga lavdia e Perëndisë". Romakëve 3: 23

"Se nëse do të rrëfesh me gojën tënde Zot Jezusin dhe do të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ka ringjallur prej së vdekurish, do të shpëtohesh". ~ Romakëve 10: 9

Mos bini në gjumë pa Jezusin derisa të jeni të sigurt për një vend në qiell.

I dashur shpirt,

A keni sigurinë që kur të vdisni, do të jeni në praninë e Zotit në qiell? Vdekja për një besimtar është vetëm një derë që hapet në jetën e përjetshme.

Ata që bien në gjumë në Jezusin do të ribashkohen me të dashurit e tyre në parajsë. Ata që i keni hedhur në varr me lot, do t'i takoni përsëri me gëzim! Oh, të shoh buzëqeshjen e tyre dhe të ndiej prekjen e tyre ... të mos ndahem më kurrë!

Megjithatë, nëse nuk besoni në Zotin, do të shkoni në ferr. Nuk ka asnjë mënyrë të këndshme për ta thënë atë.

Shkrimi thotë: "Sepse të gjithë kanë mëkatuar dhe nuk kanë ardhur nga lavdia e Perëndisë". Romakëve 3: 23

"Nëse ti do të rrëfesh me gojën tënde Zotin Jezus dhe do të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ka ringjallur prej së vdekurish, do të shpëtohesh." Romakëve 10: 9

Mos bini në gjumë pa Jezusin derisa të jeni të sigurt për një vend në qiell.

Sonte, nëse dëshironi të pranoni dhuratën e jetës së përjetshme, së pari duhet të besoni në Zotin. Duhet të kërkoni që mëkatet tuaja të falen dhe të vendosni besimin tuaj te Zoti. Të jesh besimtar në Zot, të kërkosh jetën e përjetshme. Ka vetëm një mënyrë për në qiell, dhe kjo është nëpërmjet Zotit Jezus. Ky është plani i mrekullueshëm i Perëndisë për shpëtimin.

Ju mund të filloni një marrëdhënie personale me Të duke lutur nga zemra juaj një lutje si më poshtë.

"Oh Zot, unë jam një mëkatar. Unë kam qenë një mëkatar gjithë jetën time. Më fal, Zot. E marr Jezusin si Shpëtimtarin tim. I besoj Atij si Zotin tim. Faleminderit për shpëtimin tim. Në emër të Jezusit, Amen. "

Nëse nuk e keni marrë kurrë Zotin Jezus si Shpëtimtarin tuaj personal, por e keni marrë Atë sot pasi keni lexuar këtë ftesë, ju lutemi na njoftoni. Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

Besimi dhe dëshmitë

A keni menduar nëse ekziston apo jo një fuqi më e lartë? Një fuqi që formoi Universin dhe gjithçka që është në të. Një fuqi që nuk mori asgjë dhe krijoi tokën, qiellin, ujin dhe gjallesat? Nga erdhi bima më e thjeshtë? Krijesa më e komplikuar… njeriu? Unë luftova me pyetjen për vite me rradhë. Përgjigjen e kërkova në shkencë.

Me siguri që përgjigja mund të gjendet përmes studimit të këtyre gjërave përreth që na mahnitin dhe na mistifikojnë. Përgjigja duhej të ishte në pjesën më të imët të çdo krijese dhe sendi. Atomi! Thelbi i jetës duhet të gjendet atje. Nuk ishte Nuk u gjet në materialin bërthamor ose në elektronet që rrotulloheshin rreth tij. Nuk ishte në hapësirën boshe që përbën shumicën e gjithçkaje që mund të prekim dhe të shohim.

Të gjitha këto mijëra vjet shikim dhe askush nuk e ka gjetur thelbin e jetës brenda gjërave të zakonshme përreth nesh. E dija se duhet të ishte një forcë, një fuqi, që po i bënte të gjitha këto rreth meje. A ishte Zoti? Mirë, pse Ai thjesht nuk ma zbulon veten? Pse jo? Nëse kjo forcë është një Zot i gjallë, pse gjithë misteri? A nuk do të ishte më logjike që Ai të thoshte: Mirë, ja ku jam. Unë i bëra të gjitha këto. Tani vazhdoni me biznesin tuaj. ”

Vetëm kur takova një grua të veçantë, me të cilën ngurova të shkoj në një studim biblik, fillova të kuptoj ndonjë nga këto. Njerëzit atje ishin duke studiuar Shkrimet dhe mendova se ata duhet të kërkonin të njëjtën gjë që isha unë, por thjesht nuk e kanë gjetur ende. Udhëheqësi i grupit lexoi një fragment nga Bibla, shkruar nga një burrë që i urrente të krishterët, por u ndryshua. Ndryshuar në një mënyrë të mahnitshme. Emri i tij ishte Paul dhe ai shkroi,

Sepse me anë të hirit jeni shpëtuar me anë të besimit; dhe kjo jo nga vetja juaj: është dhuratë e Zotit: Jo e punëve, që të mos mburret askush ". ~ Efesianëve 2: 8-9

Këto fjalë "hir" dhe "besim" më magjepsën. Çfarë donin të thoshin ata në të vërtetë? Më vonë atë natë ajo më kërkoi të shkoja të shikoja një film, natyrisht ajo më mashtroi që të shkoja në një film të krishterë. Në fund të shfaqjes ishte një mesazh i shkurtër nga Billy Graham. Këtu ai ishte, një djalë i fermës nga Karolina e Veriut, duke më shpjeguar atë gjë me të cilën kisha luftuar gjatë gjithë kohës. Ai tha: “Ju nuk mund ta shpjegoni Zotin shkencërisht, filozofikisht ose në ndonjë mënyrë tjetër intelektuale. “Thjesht duhet të besosh se Zoti është i vërtetë.

Duhet të keni besim se ato që Ai tha, i bëri ashtu siç është shkruar në Bibël. Se Ai krijoi qiejt dhe tokën, se Ai krijoi bimët dhe kafshët, se Ai foli gjithë këtë në ekzistencë siç është shkruar në librin e Zanafillës në Bibël. Se Ai dha shpirt në një formë të pajetë dhe u bë njeri. Se Ai donte të kishte një marrëdhënie më të ngushtë me njerëzit që krijoi kështu që Ai mori formën e një njeriu që ishte Biri i Zotit dhe erdhi në tokë dhe jetoi midis nesh. Ky Njeri, Jezusi, pagoi borxhin e mëkatit për ata që do të besojnë duke u kryqëzuar në kryq.

Si mund të ishte kaq e thjeshtë? Vetem beso? Keni besim se e gjithë kjo ishte e vërteta? Unë shkova në shtëpi atë natë dhe fjeta pak. Unë u përpoqa me çështjen e Zotit duke më dhënë hir - përmes besimit për të besuar. Se Ai ishte ajo forcë, ai thelb i jetës dhe krijimi i gjithçkaje që ka qenë dhe është ndonjëherë. Pastaj Ai erdhi tek unë. E dija që thjesht duhej të besoja. Ishte me hirin e Zotit që Ai më tregoi dashurinë e Tij. Se Ai ishte përgjigjja dhe se Ai dërgoi Birin e tij të vetëm, Jezusin, të vdiste për mua në mënyrë që unë të besoja. Se mund të kem një marrëdhënie me Të. Ai më zbuloi Vetë në atë moment.

E thirra për t’i thënë që tani e kuptoj. Se tani besoj dhe dua t'i jap jetën time Krishtit. Ajo më tha se ajo u lut që të mos flija derisa të bëja atë hap të besimit dhe të besoja në Zot. Jeta ime u ndryshua përgjithmonë. Po, përgjithmonë, sepse tani mund të pres të kaloj përjetësinë në një vend të mrekullueshëm të quajtur parajsë.

Më nuk shqetësohem për nevojën e provave për të provuar se Jezusi mund të ecte në të vërtetë mbi ujë, ose se Deti i Kuq mund të ishte ndarë për të lejuar izraelitët të kalonin përmes, ose ndonjë nga dhjetëra ngjarje të tjera në dukje të pamundura të shkruara në Bibël.

Zoti e ka provuar veten e tij vazhdimisht në jetën time. Ai gjithashtu mund t'ju zbulojë Veten tuaj. Nëse e gjeni veten duke kërkuar prova të ekzistencës së Tij, kërkoni që Ai t'ju zbulojë Veten tuaj. Merrni atë hap të besimit si fëmijë dhe besoni me të vërtetë në Të. Hapni veten për dashurinë e Tij me anë të besimit, jo me prova.

I dashur shpirt,

A keni sigurinë që kur të vdisni, do të jeni në praninë e Zotit në qiell? Vdekja për një besimtar është vetëm një derë që hapet në jetën e përjetshme.

Ata që bien në gjumë në Jezusin do të ribashkohen me të dashurit e tyre në parajsë. Ata që i keni hedhur në varr me lot, do t'i takoni përsëri me gëzim! Oh, të shoh buzëqeshjen e tyre dhe të ndiej prekjen e tyre ... të mos ndahem më kurrë!

Megjithatë, nëse nuk besoni në Zotin, do të shkoni në ferr. Nuk ka asnjë mënyrë të këndshme për ta thënë atë.

Shkrimi thotë: "Sepse të gjithë kanë mëkatuar dhe nuk kanë ardhur nga lavdia e Perëndisë". Romakëve 3: 23

"Nëse ti do të rrëfesh me gojën tënde Zotin Jezus dhe do të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ka ringjallur prej së vdekurish, do të shpëtohesh." Romakëve 10: 9

Mos bini në gjumë pa Jezusin derisa të jeni të sigurt për një vend në qiell.

Sonte, nëse dëshironi të pranoni dhuratën e jetës së përjetshme, së pari duhet të besoni në Zotin. Duhet të kërkoni që mëkatet tuaja të falen dhe të vendosni besimin tuaj te Zoti. Të jesh besimtar në Zot, të kërkosh jetën e përjetshme. Ka vetëm një mënyrë për në qiell, dhe kjo është nëpërmjet Zotit Jezus. Ky është plani i mrekullueshëm i Perëndisë për shpëtimin.

Ju mund të filloni një marrëdhënie personale me Të duke lutur nga zemra juaj një lutje si më poshtë.

"Oh Zot, unë jam një mëkatar. Unë kam qenë një mëkatar gjithë jetën time. Më fal, Zot. E marr Jezusin si Shpëtimtarin tim. I besoj Atij si Zotin tim. Faleminderit për shpëtimin tim. Në emër të Jezusit, Amen. "

Nëse nuk e keni marrë kurrë Zotin Jezus si Shpëtimtarin tuaj personal, por e keni marrë Atë sot pasi keni lexuar këtë ftesë, ju lutemi na njoftoni. Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

Qielli - Faqja jonë e përjetshme

Duke jetuar në këtë botë të rënë me dhimbjen, zhgënjimet dhe vuajtjet e saj, ne duam qiellin! Sytë tanë drejtohen lart kur shpirti ynë është i vendosur në shtëpinë tonë të përjetshme në lavdi që vetë Zoti po përgatit për ata që e duan.

Zoti ka planifikuar që toka e re të jetë shumë më e bukur, përtej imagjinatës sonë. "Syri nuk ka parë, as veshi nuk ka dëgjuar dhe nuk ka hyrë në zemrën e njeriut, gjërat që Perëndia ka përgatitur për ta."

“Shkretëtira dhe vendi i vetmuar do të jenë të lumtur për ta; dhe shkretëtira do të gëzohet dhe do të lulëzojë si trëndafili. Ajo do të lulëzojë me bollëk dhe do të gëzohet me gëzim dhe këndim ~ Isaia 35: 1-2

Atëherë sytë e të verbërve do të hapen dhe veshët e të shurdhrit do të hapen. Atëherë çalamani do të kërcejë si një dre dhe gjuha e memecit do të këndojë, sepse në shkretëtirë do të hapen ujëra dhe përrenj në shkretëtirë ". ~ Isaia 35: 5-6

"Dhe të shpenguarit e Zotit do të kthehen dhe do të vijnë në Sion me këngë dhe gëzim të përjetshëm mbi kokat e tyre: ata do të marrin gëzim dhe hare, dhe trishtimi dhe psherëtimat do të largohen". ~ Isaia 35:10

Çfarë do të themi në praninë e Tij? Oh, lotët që do të rrjedhin kur shohim duart dhe këmbët e gozhda të gozhda! Pasiguritë e jetës do të na njoftohen, kur ta shohim Shpëtimtarin tonë ballë për ballë.

Më së shumti do ta shohim Atë! Ne do të shohim lavdinë e Tij! Ai do të shkëlqejë si dielli në shkëlqimin e pastër, pasi Ai na mirëpret në shtëpi me lavdi.

Ne do të jemi nusja e Tij, do të marrim në një vend më të mirë. Marrëdhënia jonë do të jetë e pastër dhe e shëndetshme, duke dëgjuar çdo fjalë që rrjedh nga buzët e Tij kur do të jemi së bashku në lavdi.

"Ne jemi të sigurt, them unë, dhe dëshirojmë më tepër të mungojmë në trup dhe të jemi të pranishëm me Zotin." Cor 2 Korintasve 5: 8

“Dhe unë Gjoni pashë qytetin e shenjtë, Jeruzalemin e ri, duke zbritur nga Zoti nga qielli, të përgatitur si një nuse e stolisur për burrin e saj. ~ Zbulesa 21: 2

"Dhe ai do të banojë me ta, dhe ata do të jenë populli i Tij, dhe Vetë Zoti do të jetë me ta dhe do të jetë Perëndia i tyre." ~ Zbulesa 21: 3b

"Dhe ata do të shohin fytyrën e Tij ..." "… dhe ata do të mbretërojnë në shekuj të shekujve". ~ Zbulesa 22: 4a & 5b

“Dhe Zoti do të fshijë të gjithë lotët nga sytë e tyre; dhe nuk do të ketë më vdekje, as trishtim, as klithma, as nuk do të ketë më dhimbje: sepse gjërat e kaluara kanë kaluar ". ~ Zbulesa 21: 4

I dashur shpirt,

A keni sigurinë që kur të vdisni, do të jeni në praninë e Zotit në qiell? Vdekja për një besimtar është vetëm një derë që hapet në jetën e përjetshme.

Ata që bien në gjumë në Jezusin do të ribashkohen me të dashurit e tyre në parajsë. Ata që i keni hedhur në varr me lot, do t'i takoni përsëri me gëzim! Oh, të shoh buzëqeshjen e tyre dhe të ndiej prekjen e tyre ... të mos ndahem më kurrë!

Megjithatë, nëse nuk besoni në Zotin, do të shkoni në ferr. Nuk ka asnjë mënyrë të këndshme për ta thënë atë.

Shkrimi thotë: "Sepse të gjithë kanë mëkatuar dhe nuk kanë ardhur nga lavdia e Perëndisë". Romakëve 3: 23

"Nëse ti do të rrëfesh me gojën tënde Zotin Jezus dhe do të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ka ringjallur prej së vdekurish, do të shpëtohesh." Romakëve 10: 9

Mos bini në gjumë pa Jezusin derisa të jeni të sigurt për një vend në qiell.

Sonte, nëse dëshironi të pranoni dhuratën e jetës së përjetshme, së pari duhet të besoni në Zotin. Duhet të kërkoni që mëkatet tuaja të falen dhe të vendosni besimin tuaj te Zoti. Të jesh besimtar në Zot, të kërkosh jetën e përjetshme. Ka vetëm një mënyrë për në qiell, dhe kjo është nëpërmjet Zotit Jezus. Ky është plani i mrekullueshëm i Perëndisë për shpëtimin.

Ju mund të filloni një marrëdhënie personale me Të duke lutur nga zemra juaj një lutje si më poshtë.

"Oh Zot, unë jam një mëkatar. Unë kam qenë një mëkatar gjithë jetën time. Më fal, Zot. E marr Jezusin si Shpëtimtarin tim. I besoj Atij si Zotin tim. Faleminderit për shpëtimin tim. Në emër të Jezusit, Amen. "

Nëse nuk e keni marrë kurrë Zotin Jezus si Shpëtimtarin tuaj personal, por e keni marrë Atë sot pasi keni lexuar këtë ftesë, ju lutemi na njoftoni. Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

Marrëdhëniet tona në Parajsë

"Por unë nuk dua që ju të jeni të paditur, o vëllezër, për ata që flenë, që të mos pikëlloheni, madje si të tjerët që nuk kanë shpresë. Sepse, po të besojmë se Jezusi vdiq dhe u ringjall, edhe ata që flenë në Jezusin, Perëndia do të sjellë me Të.

Sepse Zoti, do të zbresë nga qielli me një britmë, me zë kryeengjëlli dhe me borinë e Perëndisë; dhe të vdekurit në Krishtin do të ringjallen të parët;

Atëherë ne që jemi gjallë dhe mbetemi, do të kapemi bashkë me ta në retë për të takuar Zotin në ajër, dhe kështu do të jemi gjithnjë me Zotin. Prandaj ngushëlloni njëri-tjetrin me këto fjalë. »~ 1 Thesalonikas 4: 13-14, 16-18

Shumë njerëz çuditen kur kthehen nga varri i të dashurve të tyre: "A i njohim të dashurit tanë në qiell"? "A do ta shohim përsëri fytyrën e tyre"?

Zoti e kupton pikëllimin tuaj. Ai solli vuajtjet tona ... Sepse Ai qau në varrin e mikut të tij të dashur Lazarit, megjithëse Ai e dinte që Ai do ta ngrinte brenda pak çasteve.

Atje Ai u tregoi ngushëllim miqve të Tij të dashur.

"Unë jam ringjallja dhe jeta; ai që beson në mua, edhe pse ka vdekur, do të jetojë." ~ John 11: 25

Tani, ne vuajmë për ata që bien në gjumë në Jezusin, por jo si ata që nuk kanë shpresë. Sepse në ringjallje, Perëndia do të sjellë me vete ata që flenë në Jezusin. Miqësia jonë është e qëndrueshme. Ajo vazhdon përgjithmonë.

"Sepse në ringjallje, ata as nuk martohen dhe as nuk martojnë, por janë si engjëjt e Perëndisë në qiell". ~ Mateu 22: 3

Megjithëse martesa jonë tokësore nuk do të mbështetet në qiell, marrëdhëniet tona do të jenë të pastra dhe të shëndetshme. Sepse është vetëm një portret që i shërbeu qëllimit të tij derisa besimtarët në Krishtin të jenë të martuar me Zotin.

"Unë Gjoni e pashë qytetin e shenjtë, Jeruzalemin e Ri, që zbriste nga qielli te Perëndia, i përgatitur si një nuse e stolisur për burrin e saj.

Dhe dëgjova një zë të madh nga qielli: '' Ja tabernakulli i Perëndisë me njerëzit, dhe ai do të banojë me ta dhe ata do të jenë populli i tij; dhe vetë Perëndia do të jetë me ta dhe do të jetë Perëndia i tyre ''.

Dhe Perëndia do të thajë gjithë lotët nga sytë e tyre; dhe nuk do të ketë më vdekje, as trishtim, as klithma, as nuk do të ketë më dhembje, sepse gjërat e kaluara do të kalojnë. »~ Zbulesa 21: 2

I dashur shpirt,

A keni sigurinë që kur të vdisni, do të jeni në praninë e Zotit në qiell? Vdekja për një besimtar është vetëm një derë që hapet në jetën e përjetshme.

Ata që bien në gjumë në Jezusin do të ribashkohen me të dashurit e tyre në parajsë. Ata që i keni hedhur në varr me lot, do t'i takoni përsëri me gëzim! Oh, të shoh buzëqeshjen e tyre dhe të ndiej prekjen e tyre ... të mos ndahem më kurrë!

Megjithatë, nëse nuk besoni në Zotin, do të shkoni në ferr. Nuk ka asnjë mënyrë të këndshme për ta thënë atë.

Shkrimi thotë: "Sepse të gjithë kanë mëkatuar dhe nuk kanë ardhur nga lavdia e Perëndisë". Romakëve 3: 23

"Nëse ti do të rrëfesh me gojën tënde Zotin Jezus dhe do të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ka ringjallur prej së vdekurish, do të shpëtohesh." Romakëve 10: 9

Mos bini në gjumë pa Jezusin derisa të jeni të sigurt për një vend në qiell.

Sonte, nëse dëshironi të pranoni dhuratën e jetës së përjetshme, së pari duhet të besoni në Zotin. Duhet të kërkoni që mëkatet tuaja të falen dhe të vendosni besimin tuaj te Zoti. Të jesh besimtar në Zot, të kërkosh jetën e përjetshme. Ka vetëm një mënyrë për në qiell, dhe kjo është nëpërmjet Zotit Jezus. Ky është plani i mrekullueshëm i Perëndisë për shpëtimin.

Ju mund të filloni një marrëdhënie personale me Të duke lutur nga zemra juaj një lutje si më poshtë.

"Oh Zot, unë jam një mëkatar. Unë kam qenë një mëkatar gjithë jetën time. Më fal, Zot. E marr Jezusin si Shpëtimtarin tim. I besoj Atij si Zotin tim. Faleminderit për shpëtimin tim. Në emër të Jezusit, Amen. "

Nëse nuk e keni marrë kurrë Zotin Jezus si Shpëtimtarin tuaj personal, por e keni marrë Atë sot pasi keni lexuar këtë ftesë, ju lutemi na njoftoni. Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

Tejkalimi i varësisë së pornografisë

Ai më rriti edhe mua nga një
gropë e tmerrshme, nga balta e mjegullt,
dhe i vendos këmbët e mia mbi një shkëmb,
dhe vendosa rrugët e mia.

Psalmi 40: 2

I dashur shpirti,
Perëndia ju do aq shumë sa dërgoi Birin e Tij Jezusin të vdiste për mëkatet tuaja. Mëkatet janë kur nuk i bindesh Perëndisë. Ndoshta ju mendoni se Ai nuk do t'i falë mëkatet tuaja sepse ato janë shumë të mëdha, që ju jeni larguar shumë nga dashuria e Tij.

Shkrimi thotë: "...Unë nuk erdha për të thirrur në pendim të drejtët, por mëkatarët". Marku 2:17b

Soul, që përfshin ju dhe mua.

Pavarësisht se sa larg në gropë keni rënë, hiri i Zotit është akoma më i madh. Shpirtin e ndyrë e të dëshpëruar Ai erdhi për ta shpëtuar. Ai do të shtrijë dorën e Tij për të kapur tuajën.

Perëndia dëshiron të ketë një marrëdhënie personale me ju dhe të kalojë përjetësinë me ju në parajsë.

I dashur shpirt,

A keni sigurinë që kur të vdisni, do të jeni në praninë e Zotit në qiell? Vdekja për një besimtar është vetëm një derë që hapet në jetën e përjetshme.

Ata që bien në gjumë në Jezusin do të ribashkohen me të dashurit e tyre në parajsë. Ata që i keni hedhur në varr me lot, do t'i takoni përsëri me gëzim! Oh, të shoh buzëqeshjen e tyre dhe të ndiej prekjen e tyre ... të mos ndahem më kurrë!

Megjithatë, nëse nuk besoni në Zotin, do të shkoni në ferr. Nuk ka asnjë mënyrë të këndshme për ta thënë atë.

Shkrimi thotë: "Sepse të gjithë kanë mëkatuar dhe nuk kanë ardhur nga lavdia e Perëndisë". Romakëve 3: 23

"Nëse ti do të rrëfesh me gojën tënde Zotin Jezus dhe do të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ka ringjallur prej së vdekurish, do të shpëtohesh." Romakëve 10: 9

Mos bini në gjumë pa Jezusin derisa të jeni të sigurt për një vend në qiell.

Sonte, nëse dëshironi të pranoni dhuratën e jetës së përjetshme, së pari duhet të besoni në Zotin. Duhet të kërkoni që mëkatet tuaja të falen dhe të vendosni besimin tuaj te Zoti. Të jesh besimtar në Zot, të kërkosh jetën e përjetshme. Ka vetëm një mënyrë për në qiell, dhe kjo është nëpërmjet Zotit Jezus. Ky është plani i mrekullueshëm i Perëndisë për shpëtimin.

Ju mund të filloni një marrëdhënie personale me Të duke lutur nga zemra juaj një lutje si më poshtë.

"Oh Zot, unë jam një mëkatar. Unë kam qenë një mëkatar gjithë jetën time. Më fal, Zot. E marr Jezusin si Shpëtimtarin tim. I besoj Atij si Zotin tim. Faleminderit për shpëtimin tim. Në emër të Jezusit, Amen. "

Nëse nuk e keni marrë kurrë Zotin Jezus si Shpëtimtarin tuaj personal, por e keni marrë Atë sot pasi keni lexuar këtë ftesë, ju lutemi na njoftoni. Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

Nata e errët e shpirtit

O, natën e errët të shpirtit, kur i varim harpat tona mbi shelgjet dhe gjejmë ngushëllim vetëm në Zotin!

Ndarja është e trishtuar. Kush prej nesh nuk e ka hidhëruar humbjen e një të dashur, dhe nuk ka ndjerë dhembjen e tij duke qarë në krahët e njëri-tjetrit për të mos shijuar përgjithmonë miqtë dhe shokët e dashur, për të na ndihmuar në vështirësitë e jetës?

Shumë po kalojnë nëpër luginë ndërsa lexoni këtë. Ju mund të lidheni, pasi keni humbur një shoqe dhe tani po përjetoni dhimbjen e ndarjes, pyesin se si do të përballeni me orët e vetmuara që vijnë përpara.

Ne e ndiejmë dobësinë e humbjes në zemrat tona, kur një të dashur është marrë prej nesh.

Duke qenë të marrë prej jush për një kohë të shkurtër në prani, jo në zemër ... Ne jemi shtëpiak për qiell dhe parashikojmë ribashkimin e të dashurve tanë ndërsa duam një vend më të mirë.

Familja ishte aq ngushëlluese. Nuk është e lehtë të lihet. Sepse ato janë paterica që na kanë mbajtur, vendet që na kanë dhënë ngushëllim, vizitat që na kanë dhënë gëzim. Ne mbajmë në atë që është e çmuar derisa të na marrë prej nesh shpesh me ankth të thellë të shpirtit.

Nganjëherë trishtimi i tij na lan mbi ne, si valët e oqeanit që rrëzohen mbi shpirtin tonë. Ne mbrojmë veten nga dhimbja e saj, duke gjetur strehë nën krahët e Zotit.

Ne do të humbnim veten në luginën e pikëllimit nëse nuk do të ishte për dorën e Bariut tonë për të na udhëhequr nëpër netët e gjata dhe të vetmuara. Në natën e errët të shpirtit Ai është Ngushëlluesi ynë, një Pranim i Dashur që ndan dhimbjen dhe vuajtjen tonë.

Me çdo lot që bie, dhimbja na shtyn në shtëpi drejt qiellit, ku nuk do të bjerë vdekja, as dhimbja, as lotja. Vajtimi mund të zgjasë për një natë, por në mëngjes vjen gëzimi. Ai na çon në momentet tona të dhimbjes më të thellë.

Nëpërmjet syve teorikë ne parashikojmë bashkimin tonë të gëzuar kur do të jemi me të dashurit tanë në Zot.

Nganjëherë ankthi i shpirtit tënd do të të zhvendosë në lot, por merr zemër, ne nuk jemi ende në shtëpi. Dëshirat e zemrës suaj vetëm do të thellojnë marrëdhënien tuaj me Zotin. Kjo nuk do të ishte e mundur nëse nuk do të dilje nëpër luginën e pikëllimit.

"Lum ata që vajtojnë, sepse ata do të ngushëllohen." ~ Matthew 5: 4

Zoti të bekoftë dhe të mbaj gjithnjë mbi ditët e jetës sate, derisa të jeni në prani të Zotit në qiell.

I dashur shpirt,

A keni sigurinë që kur të vdisni, do të jeni në praninë e Zotit në qiell? Vdekja për një besimtar është vetëm një derë që hapet në jetën e përjetshme.

Ata që bien në gjumë në Jezusin do të ribashkohen me të dashurit e tyre në parajsë. Ata që i keni hedhur në varr me lot, do t'i takoni përsëri me gëzim! Oh, të shoh buzëqeshjen e tyre dhe të ndiej prekjen e tyre ... të mos ndahem më kurrë!

Megjithatë, nëse nuk besoni në Zotin, do të shkoni në ferr. Nuk ka asnjë mënyrë të këndshme për ta thënë atë.

Shkrimi thotë: "Sepse të gjithë kanë mëkatuar dhe nuk kanë ardhur nga lavdia e Perëndisë". Romakëve 3: 23

"Nëse ti do të rrëfesh me gojën tënde Zotin Jezus dhe do të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ka ringjallur prej së vdekurish, do të shpëtohesh." Romakëve 10: 9

Mos bini në gjumë pa Jezusin derisa të jeni të sigurt për një vend në qiell.

Sonte, nëse dëshironi të pranoni dhuratën e jetës së përjetshme, së pari duhet të besoni në Zotin. Duhet të kërkoni që mëkatet tuaja të falen dhe të vendosni besimin tuaj te Zoti. Të jesh besimtar në Zot, të kërkosh jetën e përjetshme. Ka vetëm një mënyrë për në qiell, dhe kjo është nëpërmjet Zotit Jezus. Ky është plani i mrekullueshëm i Perëndisë për shpëtimin.

Ju mund të filloni një marrëdhënie personale me Të duke lutur nga zemra juaj një lutje si më poshtë.

"Oh Zot, unë jam një mëkatar. Unë kam qenë një mëkatar gjithë jetën time. Më fal, Zot. E marr Jezusin si Shpëtimtarin tim. I besoj Atij si Zotin tim. Faleminderit për shpëtimin tim. Në emër të Jezusit, Amen. "

Nëse nuk e keni marrë kurrë Zotin Jezus si Shpëtimtarin tuaj personal, por e keni marrë Atë sot pasi keni lexuar këtë ftesë, ju lutemi na njoftoni. Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

Furra e Vuajtjes

"Tani asnjë ndëshkim për momentin nuk duket të jetë gëzimi, por i hidhur... Sepse Zoti e ndëshkon atë që do dhe fshikullon çdo bir që pranon." ~ Hebrenjve 12:11a, 12:6

***

Furra e vuajtjes! Sa dhemb dhe na sjell dhimbje. Është aty ku Zoti na stërvit për betejë. Pikërisht aty mësojmë të lutemi.

Është atje se Perëndia merr vetëm me ne dhe na zbulon se kush jemi me të vërtetë. Është atje ku Ai i heq shpirtërat tona dhe na djeg mëkatin në jetën tonë.

Është në furrën që ta lëmë jastëkën tonë me lot, kur në agoni të shpirtit i thërrasim Atij: "O Zot, po të jetë e mundur, largoje këtë kupë nga unë; megjithatë, nuk bëj vullnetin tim, por tënden. "

Është atje se Ai përdor dështimet tona për të na përgatitur për punën e Tij. Është atje, në furrën, kur nuk kemi asgjë për të ofruar, kur nuk kemi këngë gjatë natës.

Është atje që ne ndjehemi sikur jeta jonë ka mbaruar kur çdo gjë që na pëlqen është larguar nga ne. Është atëherë që ne fillojmë të kuptojmë se jemi nën krahët e Zotit. Ai do të kujdeset për ne.

Pikërisht aty ne shpesh dështojmë të njohim veprën e fshehur të Perëndisë në kohët tona më shterpë. Është aty, në furrë, që asnjë lot nuk harxhohet, por përmbush qëllimet e Tij në jetën tonë.

Pikërisht aty Ai gërsheton fillin e zi në sixhadenë e jetës sonë. Është aty ku Ai zbulon se të gjitha gjërat punojnë së bashku për të mirë për ata që e duan Atë.

Është atje që ne të bëhemi realë me Perëndinë, kur thuhet dhe bëhet gjithçka tjetër. "Edhe pse Ai më mbys mua, por unë do t'i besoj". Është kur ne bie nga dashuria me këtë jetë dhe jetojmë në dritën e përjetësisë që do të vijë.

Pikërisht aty Ai zbulon thellësitë e dashurisë që ka për ne, “Sepse unë mendoj se vuajtjet e kësaj kohe nuk janë të denja të krahasohen me lavdinë që do të zbulohet në ne.” ~ Romakëve 8:18

Aty, në furrë, ne kuptojmë: "Sepse vuajtja jonë e lehtë, e cila nuk është veçse për një çast, sjell për ne një peshë shumë më të madhe dhe të përjetshme lavdie". ~ 2 Korintasve 4:17

Pikërisht aty ne biem në dashuri me Jezusin dhe vlerësojmë thellësinë e shtëpisë sonë të përjetshme, duke e ditur se vuajtjet e së kaluarës sonë nuk do të na shkaktojnë dhimbje, por më tepër do të rrisin lavdinë e Tij.

Është kur dalim nga furra që pranvera fillon të lulëzojë. Pasi Ai na zvogëlon në lot, ne ofrojmë lutje të lëngëzuara që prekin zemrën e Perëndisë.

Pikërisht aty derdhim lotë ndërmjetësimi që nuk do të harrohen nga Zoti. "Ai që del dhe qan duke mbartur farë të çmuar, pa dyshim do të kthehet përsëri me gëzim, duke sjellë duajt me vete." ~ Psalmi 126:6

"... por ne mburremi edhe në shtrëngimet: duke e ditur se shtrëngimi prodhon durim; dhe durimi, përvoja; dhe përvoja, shpresë. "~ Romakëve 5: 3-4

I dashur shpirt,

A keni sigurinë që kur të vdisni, do të jeni në praninë e Zotit në qiell? Vdekja për një besimtar është vetëm një derë që hapet në jetën e përjetshme.

Ata që bien në gjumë në Jezusin do të ribashkohen me të dashurit e tyre në parajsë. Ata që i keni hedhur në varr me lot, do t'i takoni përsëri me gëzim! Oh, të shoh buzëqeshjen e tyre dhe të ndiej prekjen e tyre ... të mos ndahem më kurrë!

Megjithatë, nëse nuk besoni në Zotin, do të shkoni në ferr. Nuk ka asnjë mënyrë të këndshme për ta thënë atë.

Shkrimi thotë: "Sepse të gjithë kanë mëkatuar dhe nuk kanë ardhur nga lavdia e Perëndisë". Romakëve 3: 23

"Nëse ti do të rrëfesh me gojën tënde Zotin Jezus dhe do të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ka ringjallur prej së vdekurish, do të shpëtohesh." Romakëve 10: 9

Mos bini në gjumë pa Jezusin derisa të jeni të sigurt për një vend në qiell.

Sonte, nëse dëshironi të pranoni dhuratën e jetës së përjetshme, së pari duhet të besoni në Zotin. Duhet të kërkoni që mëkatet tuaja të falen dhe të vendosni besimin tuaj te Zoti. Të jesh besimtar në Zot, të kërkosh jetën e përjetshme. Ka vetëm një mënyrë për në qiell, dhe kjo është nëpërmjet Zotit Jezus. Ky është plani i mrekullueshëm i Perëndisë për shpëtimin.

Ju mund të filloni një marrëdhënie personale me Të duke lutur nga zemra juaj një lutje si më poshtë.

"Oh Zot, unë jam një mëkatar. Unë kam qenë një mëkatar gjithë jetën time. Më fal, Zot. E marr Jezusin si Shpëtimtarin tim. I besoj Atij si Zotin tim. Faleminderit për shpëtimin tim. Në emër të Jezusit, Amen. "

Nëse nuk e keni marrë kurrë Zotin Jezus si Shpëtimtarin tuaj personal, por e keni marrë Atë sot pasi keni lexuar këtë ftesë, ju lutemi na njoftoni. Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

Ditët e Fundit

Atëherë dishepujt i thanë: “… Na trego, kur do të ndodhin këto gjëra? dhe cila do të jetë shenja e ardhjes tënde dhe e fundit të botës?

Dhe Jezusi u përgjigj dhe u tha atyre: '' Ruhuni se mos ju mashtron askush. Sepse shumë do të vijnë në emrin tim, duke thënë: Unë jam Krishti; dhe do të mashtrojë shumë. Dhe do të dëgjoni për luftëra dhe thashetheme për luftëra, shikoni që të mos shqetësoheni sepse të gjitha këto gjëra duhet të ndodhin, por fundi nuk është ende.

Sepse kombet do të ngrihen kundër kombit dhe mbretëria kundër mbretërisë; do të ketë zi buke, murtajë dhe tërmete në vende të ndryshme. Të gjitha këto janë fillimi i hidhërimeve ”. ~ Mateu 24: 3b-8

“Dhe shumë profetë të rremë do të ringjallen dhe do të mashtrojnë shumë. Dhe për shkak se paudhësia do të teprojë, dashuria e shumë vetave do të ftohet. Por ai që do të durojë deri në fund, ai do të shpëtohet.

Dhe ungjilli i mbretërisë do të predikohet në mbarë botën si dëshmi për të gjitha kombet; dhe atëherë do të vijë fundi.” ~ Mateu 24:11-14

“Por për atë ditë dhe orë nuk di askush, as engjëjt e qiellit, por vetëm Ati im.

Por ashtu siç ishin ditët e Noeut, kështu do të jetë edhe ardhja e Birit të njeriut. Sepse ashtu si në ditët para përmbytjes, ata po hanin dhe pinin, u martuan dhe u martuan, deri në ditën që Noeu hyri në arkë dhe nuk e dinte derisa erdhi përmbytja dhe i mori të gjithë; kështu do të jetë ardhja e Birit të njeriut ". ~ Mateu 24: 36-39

”Prandaj jini edhe ju gati, sepse në atë orë që nuk mendoni se vjen Biri i njeriut. “~ Mateu 24:44

O shpirt, a je gati? A jeni gati të takoni Zotin në ardhjen e Tij? Mosbesimtarët do të vazhdojnë aktivitetet e tyre normale. Ata nuk do t'i dëgjojnë paralajmërimet e Tij. Ata do të fshihen si në ditët e Noeut. Zjarri do të djegë tokën dhe gjithçka që është në të.

Zoti do të vijë si një hajdut natën. As engjëjt në qiell nuk e dinë orën. Dita e Shpëtimit do të mbyllet përgjithmonë. Shumë vetave do t'u mohohet hyrja sepse emrat e tyre nuk ishin shkruar në librin e jetës.

O shpirt, ki kujdes paralajmërimin e Tij solemn! Çdo ditë, në lajme, të njëjtat gjëra të vjetra, një histori tjetër. Luftërat dhe thashethemet e luftës. Tërmetet rriten në frekuencën dhe intensitetin e tyre. Dita e Zotit po afrohet. Ungjilli po predikohet në vende të largëta përmes internetit. Zoti është në prag të ardhjes së Tij.

Shenjat e afrimit të Tij po mblidhen. Zoti do ta djegë tokën. Ai do të bëjë një qiell të ri dhe një tokë të re. Të pabesët do të digjen, ata që nuk i besuan Zotit.

Shkrimi thotë: "Hyni në portën e ngushtë, sepse e gjerë është porta dhe e gjerë është rruga që të çon në shkatërrim, dhe shumë ka që shkojnë në terat: sepse ngushtica është porta dhe e ngushtë është rruga , e cila çon drejt jetës dhe pak janë ata që e gjejnë atë. ” ~ Mateu 7: 13-14

I dashur shpirt,

A keni sigurinë që kur të vdisni, do të jeni në praninë e Zotit në qiell? Vdekja për një besimtar është vetëm një derë që hapet në jetën e përjetshme.

Ata që bien në gjumë në Jezusin do të ribashkohen me të dashurit e tyre në parajsë. Ata që i keni hedhur në varr me lot, do t'i takoni përsëri me gëzim! Oh, të shoh buzëqeshjen e tyre dhe të ndiej prekjen e tyre ... të mos ndahem më kurrë!

Megjithatë, nëse nuk besoni në Zotin, do të shkoni në ferr. Nuk ka asnjë mënyrë të këndshme për ta thënë atë.

Shkrimi thotë: "Sepse të gjithë kanë mëkatuar dhe nuk kanë ardhur nga lavdia e Perëndisë". Romakëve 3: 23

"Nëse ti do të rrëfesh me gojën tënde Zotin Jezus dhe do të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ka ringjallur prej së vdekurish, do të shpëtohesh." Romakëve 10: 9

Mos bini në gjumë pa Jezusin derisa të jeni të sigurt për një vend në qiell.

Sonte, nëse dëshironi të pranoni dhuratën e jetës së përjetshme, së pari duhet të besoni në Zotin. Duhet të kërkoni që mëkatet tuaja të falen dhe të vendosni besimin tuaj te Zoti. Të jesh besimtar në Zot, të kërkosh jetën e përjetshme. Ka vetëm një mënyrë për në qiell, dhe kjo është nëpërmjet Zotit Jezus. Ky është plani i mrekullueshëm i Perëndisë për shpëtimin.

Ju mund të filloni një marrëdhënie personale me Të duke lutur nga zemra juaj një lutje si më poshtë.

"Oh Zot, unë jam një mëkatar. Unë kam qenë një mëkatar gjithë jetën time. Më fal, Zot. E marr Jezusin si Shpëtimtarin tim. I besoj Atij si Zotin tim. Faleminderit për shpëtimin tim. Në emër të Jezusit, Amen. "

Nëse nuk e keni marrë kurrë Zotin Jezus si Shpëtimtarin tuaj personal, por e keni marrë Atë sot pasi keni lexuar këtë ftesë, ju lutemi na njoftoni. Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

Nuk është Hope

I dashur mik,

A e dini kush është Jezusi? Jezusi është shpëtimtari juaj shpirtëror. Të hutuar? Epo thjesht lexoni.

E shihni, Perëndia dërgoi Birin e Tij, Jezusin, në botë për të na falur mëkatet tona dhe për të na shpëtuar nga torturat e përjetshme në një vend të quajtur ferr.

Në ferr, ju jeni vetëm në errësirë ​​totale duke bërtitur për jetën tuaj. Ju po digjen i gjallë për gjithë përjetësinë. Përjetësia zgjat përgjithmonë!

Ju nuhatni squfurin në ferr dhe dëgjoni britmat e gjakosura të atyre që hodhën poshtë Zotin Jezu Krisht. Për më tepër, do të mbani mend të gjitha gjërat e tmerrshme që keni bërë ndonjëherë, të gjithë njerëzit që keni zgjedhur. Këto kujtime do t'ju ndjekin përgjithmonë! Nuk do të ndalet kurrë. Dhe do të dëshironi t'u kushtoni vëmendje të gjithë njerëzve që ju paralajmëruan për ferrin.

Megjithatë ka shpresë. Shpresa që gjendet në Jezu Krishtin.

Perëndia dërgoi Birin e Tij, Zotin Jezus për të vdekur për mëkatet tona. Ai u var në një kryq, u tall dhe u rrah, një kurorë me ferra u hodhën mbi kokën e tij, duke paguar për mëkatet e botës për ata që do të besojnë në Të.

Ai po përgatit një vend për ta në një vend të quajtur parajsë, ku asnjë lot, pikëllim apo dhimbje nuk do t'i shkaktojë. Asnjë shqetësim apo shqetësim.

Shtë një vend aq i bukur sa është i papërshkrueshëm. Nëse dëshironi të shkoni në parajsë dhe të kaloni përjetësinë me Perëndinë, rrëfejeni Perëndisë se jeni një mëkatar që meritoni ferrin dhe pranoni Zotin Jezu Krisht si Shpëtimtarin tuaj personal.

I dashur shpirt,

A keni sigurinë që kur të vdisni, do të jeni në praninë e Zotit në qiell? Vdekja për një besimtar është vetëm një derë që hapet në jetën e përjetshme.

Ata që bien në gjumë në Jezusin do të ribashkohen me të dashurit e tyre në parajsë. Ata që i keni hedhur në varr me lot, do t'i takoni përsëri me gëzim! Oh, të shoh buzëqeshjen e tyre dhe të ndiej prekjen e tyre ... të mos ndahem më kurrë!

Megjithatë, nëse nuk besoni në Zotin, do të shkoni në ferr. Nuk ka asnjë mënyrë të këndshme për ta thënë atë.

Shkrimi thotë: "Sepse të gjithë kanë mëkatuar dhe nuk kanë ardhur nga lavdia e Perëndisë". Romakëve 3: 23

"Nëse ti do të rrëfesh me gojën tënde Zotin Jezus dhe do të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ka ringjallur prej së vdekurish, do të shpëtohesh." Romakëve 10: 9

Mos bini në gjumë pa Jezusin derisa të jeni të sigurt për një vend në qiell.

Sonte, nëse dëshironi të pranoni dhuratën e jetës së përjetshme, së pari duhet të besoni në Zotin. Duhet të kërkoni që mëkatet tuaja të falen dhe të vendosni besimin tuaj te Zoti. Të jesh besimtar në Zot, të kërkosh jetën e përjetshme. Ka vetëm një mënyrë për në qiell, dhe kjo është nëpërmjet Zotit Jezus. Ky është plani i mrekullueshëm i Perëndisë për shpëtimin.

Ju mund të filloni një marrëdhënie personale me Të duke lutur nga zemra juaj një lutje si më poshtë.

"Oh Zot, unë jam një mëkatar. Unë kam qenë një mëkatar gjithë jetën time. Më fal, Zot. E marr Jezusin si Shpëtimtarin tim. I besoj Atij si Zotin tim. Faleminderit për shpëtimin tim. Në emër të Jezusit, Amen. "

Nëse nuk e keni marrë kurrë Zotin Jezus si Shpëtimtarin tuaj personal, por e keni marrë Atë sot pasi keni lexuar këtë ftesë, ju lutemi na njoftoni. Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

Çfarë thotë Bibla se ndodh pasi të vdesësh

Çdo ditë mijëra njerëz do të marrin frymën e fundit dhe do të kalojnë në përjetësi, qoftë në qiell apo në ferr. Megjithëse kurrë nuk mund t'i njohim emrat e tyre, realiteti i vdekjes ndodh çdo ditë.

Çfarë ndodh momenti kur vdes?

Momenti pas vdekjes, shpirti juaj përkohësisht largohet nga trupi juaj për të pritur Ringjalljen.

Ata që vendosin besimin e tyre në Krishtin, do të mbahen nga engjëjt në praninë e Zotit. Tani ata janë ngushëlluar. Mungon nga trupi dhe pranohet me Zotin.

Ndërkohë, jobesimtarët presin në Hades për Aktgjykimin përfundimtar.

"Dhe në ferr ai i ngriti sytë, duke qenë në plagë ... Dhe ai thirri dhe tha:" O atë Abraham, ki mëshirë për mua dhe lërani të dërgoj në majë të gishtit të tij ujin dhe ta freskoj gjuhën. sepse unë jam i munduar në këtë flakë. "~ Luke 16: 23a-24

"Atëherë pluhuri do të kthehet në tokë ashtu siç ishte dhe fryma do t'i kthehet Perëndisë që e dha." ~ Eklisiasti Xesum 12

Megjithëse, ne pikëllohemi për humbjen e të dashurve tanë, ne brengosemi, por jo si ata që nuk kanë shpresë.

“Sepse, nëse besojmë se Jezusi vdiq dhe u ringjall, edhe ata që flenë në Jezusin, Perëndia do t’i sjellë me vete. Atëherë ne që jemi gjallë dhe do të mbetemi do të kapemi bashkë me ta në re, për të takuar Zotin në ajër; kështu do të jemi gjithnjë me Zotin. Prandaj ngushëlloni njëri-tjetrin me këto fjalë. ” ~ 1 Selanikasve 4:14, 17-18

Ndërsa trupi i jobesimtarit mbetet duke qëndruar, kush mund t'i kuptojë vuajtjet që po përjeton ?! Shpirti i tij bërtet! "Xhehennemi nga poshtë është lëvizur për ty që të të takoj ty kur të vijë ..." Isaia 14: 9a

E papërgatitur është ai që të takojë Zotin!

Edhe pse ai qan në vuajtjen e tij, lutja e tij nuk ofron asnjë ngushëllim, sepse një gji e madhe është e fiksuar ku askush nuk mund të kalojë në anën tjetër. Vetëm ai mbetet në mjerimin e tij. Vetëm në kujtimet e tij. Flaka e shpresës përgjithmonë shuhet për të parë përsëri të dashurit e tij.

Përkundrazi, i çmuar në sytë e Zotit është vdekja e shenjtorëve të Tij. Të shoqëruar nga engjëjt në praninë e Zotit, tani ata janë ngushëlluar. Gjykimet dhe vuajtjet e tyre janë të kaluara. Edhe pse prania e tyre do të humbasë thellë, ata kanë shpresë të shohin përsëri të dashurit e tyre.

I dashur shpirt,

A keni sigurinë që kur të vdisni, do të jeni në praninë e Zotit në qiell? Vdekja për një besimtar është vetëm një derë që hapet në jetën e përjetshme.

Ata që bien në gjumë në Jezusin do të ribashkohen me të dashurit e tyre në parajsë. Ata që i keni hedhur në varr me lot, do t'i takoni përsëri me gëzim! Oh, të shoh buzëqeshjen e tyre dhe të ndiej prekjen e tyre ... të mos ndahem më kurrë!

Megjithatë, nëse nuk besoni në Zotin, do të shkoni në ferr. Nuk ka asnjë mënyrë të këndshme për ta thënë atë.

Shkrimi thotë: "Sepse të gjithë kanë mëkatuar dhe nuk kanë ardhur nga lavdia e Perëndisë". Romakëve 3: 23

"Nëse ti do të rrëfesh me gojën tënde Zotin Jezus dhe do të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ka ringjallur prej së vdekurish, do të shpëtohesh." Romakëve 10: 9

Mos bini në gjumë pa Jezusin derisa të jeni të sigurt për një vend në qiell.

Sonte, nëse dëshironi të pranoni dhuratën e jetës së përjetshme, së pari duhet të besoni në Zotin. Duhet të kërkoni që mëkatet tuaja të falen dhe të vendosni besimin tuaj te Zoti. Të jesh besimtar në Zot, të kërkosh jetën e përjetshme. Ka vetëm një mënyrë për në qiell, dhe kjo është nëpërmjet Zotit Jezus. Ky është plani i mrekullueshëm i Perëndisë për shpëtimin.

Ju mund të filloni një marrëdhënie personale me Të duke lutur nga zemra juaj një lutje si më poshtë.

"Oh Zot, unë jam një mëkatar. Unë kam qenë një mëkatar gjithë jetën time. Më fal, Zot. E marr Jezusin si Shpëtimtarin tim. I besoj Atij si Zotin tim. Faleminderit për shpëtimin tim. Në emër të Jezusit, Amen. "

Nëse nuk e keni marrë kurrë Zotin Jezus si Shpëtimtarin tuaj personal, por e keni marrë Atë sot pasi keni lexuar këtë ftesë, ju lutemi na njoftoni. Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

A do ta njohim njëri-tjetrin në qiell?

Kush prej nesh nuk ka qarë në varrezat e një të dashur,
ose vajtonin humbjen e tyre me kaq shumë pyetje pa përgjigje? Do t'i njohim të dashurit tanë në qiell? Do ta shohim përsëri fytyrën e tyre?

Vdekja është e trishtuar me ndarjen e saj, është e vështirë për ata që lënë pas. Ata që e duan shumë shpesh pikëllohen thellë, duke ndier dhimbjen e karriges së tyre të zbrazët.

Megjithatë, pikëllohemi për ata që bien në gjumë në Jezusin, por jo si ata që nuk kanë shpresë. Shkrimet janë të endura me ngushëllim që jo vetëm që do t'i njohim të dashurit tanë në qiell, por edhe ne do të jemi së bashku me ta.

Megjithëse ne e pikëllojmë humbjen e të dashurve tanë, ne do të kemi përjetësinë të jemi me ata në Zotin. Tingujt e njohur të zërit të tyre do të thërrasin emrin tënd. Kështu do të jemi gjithmonë me Zotin.

Ç'të themi për të dashurit tanë që mund të kenë vdekur pa Jezusin? A do ta shohësh sërish fytyrën e tyre? Kush e di se ata nuk i kanë besuar Jezusit në momentet e tyre të fundit? Ne kurrë nuk mund ta njohim këtë anë të qiellit.

"Sepse unë mendoj se vuajtjet e kësaj kohe nuk janë të denjë për t'u krahasuar me lavdinë që do të shfaqet në ne. Romakëve 8: 18

"Sepse vetë Zoti do të zbresë nga qielli me një britmë, me zë kryeengjëlli dhe me borinë e Perëndisë, dhe të vdekurit në Krishtin do të ringjallen të parët;

Atëherë ne që jemi gjallë dhe mbetemi, do të kapemi bashkë me ta në retë për të takuar Zotin në ajër, dhe kështu do të jemi gjithnjë me Zotin. Prandaj ngushëlloni njëri-tjetrin me këto fjalë. "~ 1 Thesalonikas 4: 16-18

I dashur shpirt,

A keni sigurinë që kur të vdisni, do të jeni në praninë e Zotit në qiell? Vdekja për një besimtar është vetëm një derë që hapet në jetën e përjetshme.

Ata që bien në gjumë në Jezusin do të ribashkohen me të dashurit e tyre në parajsë. Ata që i keni hedhur në varr me lot, do t'i takoni përsëri me gëzim! Oh, të shoh buzëqeshjen e tyre dhe të ndiej prekjen e tyre ... të mos ndahem më kurrë!

Megjithatë, nëse nuk besoni në Zotin, do të shkoni në ferr. Nuk ka asnjë mënyrë të këndshme për ta thënë atë.

Shkrimi thotë: "Sepse të gjithë kanë mëkatuar dhe nuk kanë ardhur nga lavdia e Perëndisë". Romakëve 3: 23

"Nëse ti do të rrëfesh me gojën tënde Zotin Jezus dhe do të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ka ringjallur prej së vdekurish, do të shpëtohesh." Romakëve 10: 9

Mos bini në gjumë pa Jezusin derisa të jeni të sigurt për një vend në qiell.

Sonte, nëse dëshironi të pranoni dhuratën e jetës së përjetshme, së pari duhet të besoni në Zotin. Duhet të kërkoni që mëkatet tuaja të falen dhe të vendosni besimin tuaj te Zoti. Të jesh besimtar në Zot, të kërkosh jetën e përjetshme. Ka vetëm një mënyrë për në qiell, dhe kjo është nëpërmjet Zotit Jezus. Ky është plani i mrekullueshëm i Perëndisë për shpëtimin.

Ju mund të filloni një marrëdhënie personale me Të duke lutur nga zemra juaj një lutje si më poshtë.

"Oh Zot, unë jam një mëkatar. Unë kam qenë një mëkatar gjithë jetën time. Më fal, Zot. E marr Jezusin si Shpëtimtarin tim. I besoj Atij si Zotin tim. Faleminderit për shpëtimin tim. Në emër të Jezusit, Amen. "

Nëse nuk e keni marrë kurrë Zotin Jezus si Shpëtimtarin tuaj personal, por e keni marrë Atë sot pasi keni lexuar këtë ftesë, ju lutemi na njoftoni. Ne do të donim të dëgjonim nga ju.

Nevoja për të folur? Keni pyetje?

Nëse dëshironi të na kontaktoni për udhëzime shpirtërore, ose për ndjekjen e kujdesit, mos ngurroni të na shkruani në photosforsouls@yahoo.com. Ne i vlerësojmë lutjet tuaja dhe presim me kënaqësi t'ju takojmë në përjetësi!

Klikoni këtu për "Paqja me Zotin"